Przewodnik GlobeSailor po odpowiedzialnej żegludze i ochronie środowiska

Wszyscy mamy do odegrania rolę w dbaniu o naszą planetę. Jeśli planujesz rozpocząć żeglarską przygodę i chcesz mieć pewność, że szanujesz środowisko naturalne i minimalizujesz swój ślad węglowy, ważne jest, aby przyjąć ekologiczne nawyki zarówno na lądzie, jak i na morzu. Aby uczcić Światowy Dzień Oceanów i nasze ciągłe zaangażowanie w ochronę środowiska, stworzyliśmy przewodnik, który promuje odpowiedzialne i zrównoważone praktyki żeglarskie, pomagając chronić nasz cenny ekosystem.

Podróżuj odpowiedzialnie

Jeśli to możliwe, przed sfinalizowaniem podróży wybierz najbardziej przyjazny dla środowiska sposób podróżowania, biorąc pod uwagę zarówno podróże pociągiem, jak i loty.

GlobeSailor nawiązał współpracę z Option Way, która pozwala wybrać najbardziej ekologiczny lot z najmniejszą emisją CO2.

Powinieneś także rozważyć, gdzie, kiedy i jak podróżujesz. Niektóre kraje w dużym stopniu polegają na turystyce jako głównym źródle dochodu. Aby zmniejszyć wpływ podróżowania na środowisko, warto pomyśleć o odbywaniu mniejszej liczby podróży rocznie (zmniejszając liczbę lotów/podróży pociągiem) i rozważyć dłuższy pobyt, dający więcej czasu na odkrywanie nowego kraju i kultury.

Wspieraj lokalną gospodarkę

Podróżując, można na wiele sposobów przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki. Wybierz zakwaterowanie, które jest własnością lokalną i odkryj niezależne restauracje i sklepy. Firmy te są bardziej skłonne do wspierania lokalnej społeczności poprzez pozyskiwanie swoich produktów, takich jak żywność, napoje, dekoracje i rozrywka, od lokalnych dostawców. Ponadto często zatrudniają lokalnych mieszkańców, co pomaga zwiększyć lokalną siłę roboczą. Nie tylko będziesz czuć się dobrze, wiedząc, że twoje wydatki wspierają lokalną gospodarkę, ale możesz także zaoszczędzić pieniądze i mieć bardziej autentyczne wrażenia.

Innym sposobem wspierania lokalnej gospodarki jest kupowanie lokalnych produktów. Skorzystaj z okazji, aby nabyć unikalne dzieła sztuki, ręcznie robione przedmioty, pamiątki i odzież, które odzwierciedlają lokalną kulturę. Rozkoszuj się autentycznymi smakami lokalnej kuchni, przygotowanymi w tradycyjny sposób. Ważne jest, aby być wymagającym podczas zakupów i unikać kupowania towarów wykonanych z koralowca lub kości słoniowej. Dokonując przemyślanych i odpowiedzialnych wyborów, możesz pozytywnie wpłynąć na lokalną gospodarkę, jednocześnie szanując środowisko i lokalne zwyczaje.

Żeglowanie blisko domu

Zaangażuj się w odkrywanie własnej historii i kultury. Wielu z nas korzysta z lotów i podróżuje do „nieznanych” miejsc, nie zdając sobie sprawy z piękna, które istnieje tuż za naszymi drzwiami. Poświęć czas na odkrycie miejsc w pobliżu, które są poza utartymi szlakami lub odkryj swój kraj łodzią – oferując zupełnie inny punkt widzenia.

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym wpisem na blogu na temat czarteru jachtu w pobliżu domu.

Zmniejsz ilość opakowań

Zmniejszenie ilości opakowań jest bardziej korzystne niż poleganie wyłącznie na recyklingu. Za każdym razem, gdy robisz zakupy spożywcze, staraj się minimalizować opakowania, wybierając produkty, które mają mniej opakowań lub są zapakowane w materiały takie jak karton, szkło lub cyna. Materiały te są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale także mają tę zaletę, że można je łatwo ponownie wykorzystać lub rozłożyć. Wybierając produkty z minimalnym opakowaniem lub opakowaniem, które można łatwo poddać recyklingowi lub zmienić jego przeznaczenie, przyczyniasz się do zmniejszenia ilości odpadów i promowania bardziej zrównoważonego stylu życia.

Pamiętaj, aby usunąć opakowanie i wyrzucić je do odpowiednich pojemników w porcie przed wejściem na pokład.
Unikaj jednorazowych naczyń i plastikowych butelek na wodę. Zamiast tego, tam gdzie to możliwe, kupuj 5-litrowe pojemniki na wodę pitną i używaj ich do napełniania butelek na wodę wielokrotnego użytku.
Pamiętaj o zasobach wodnych i upewnij się, że zużycie wody na pokładzie nie jest nadmierne.
Podczas czarteru upewnij się, że opakowania są usuwane z produktów i wyrzucane wewnątrz łodzi, aby zapobiec zdmuchnięciu jakichkolwiek przedmiotów.

Wskazówka: Korzystaj z materiałowych toreb podczas zakupów w trakcie postojów i unikaj gromadzenia większej ilości plastiku na pokładzie!

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym wpisem na blogu na temat ograniczania ilości odpadów na pokładzie.

Zarządzanie odpadami

Jeśli zastosowałeś się do naszych wcześniejszych porad, powinieneś mieć mniej odpadów do usunięcia podczas czarteru. Właściwe sortowanie i zarządzanie odpadami pozwoli ci w pełni wykorzystać podróż. Jeśli chodzi o opakowania kartonowe, łatwo je złożyć i wygodnie przechowywać. W przypadku odpadów organicznych dobrym pomysłem jest zarezerwowanie małego pojemnika lub wiadra. Pamiętaj, aby pozbywać się tych odpadów w odległości ponad 12 mil od najbliższego wybrzeża lub w wyznaczonych punktach utylizacji w portach. Jeśli chodzi o szklane przedmioty, takie jak butelki po winie lub piwie, mądrym posunięciem jest użycie bezpiecznego pudełka do ich przechowywania. Upewnij się tylko, że pudełko jest przechowywane w bezpiecznym miejscu przez całą podróż.

Podczas postojów w porcie lub na kotwicy, zejdź na ląd z odpadami i wyrzuć je do dostępnych pojemników na surowce wtórne.

MARPOL (Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki) określa zasady gospodarowania odpadami na morzu. Zabrania ona wyrzucania do morza przedmiotów plastikowych, papierowych, szklanych lub metalowych. MARPOL toleruje wyrzucanie odpadów żywnościowych w odległości większej niż 12 mil od najbliższego lądu.

Radzimy również zwracać uwagę na ilość żywności na pokładzie, aby ograniczyć ilość odpadów. Jeśli po zakończeniu rejsu pozostaną resztki jedzenia, można podzielić się nimi z załogą. Skonsultuj się z bazą wynajmu lub zespołem sprzątającym, aby dowiedzieć się, czy niektóre produkty spożywcze, które można przechowywać, można pozostawić żeglarzom, którzy wejdą na pokład po tobie.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu „Najważniejsze wskazówki dotyczące tankowania”.

Zbieranie odpadów

Jeśli natkniesz się na pływające odpady (sieci, plastikowe torby, plastikowe butelki itp.), wykonaj manewr, aby je zebrać! Będziesz miał okazję wykonać mały gest dla planety, jednocześnie szkoląc swoją załogę w tym manewrze! Możesz także zorganizować zbiórkę odpadów na plaży, co będzie świetną rozrywką dla dzieci podczas postoju.

Używaj produktów biodegradowalnych

Aby chronić morza, oceany oraz faunę i florę morską, konieczne jest stosowanie biodegradowalnych środków czyszczących i higienicznych: płynu do mycia naczyń, żelu pod prysznic, szamponu, kremu do opalania itp. Istnieją nawet mydła i szampony, które mogą być używane w wodzie morskiej, idealne do kąpieli pod prysznicem na pokładzie przy użyciu mniejszej ilości słodkiej wody!

Korzystanie z infrastruktury portu/mariny

Większość portów i marin posiada udogodnienia zaprojektowane w celu ułatwienia życia na łodzi i ochrony środowiska:

Miejsca do opróżniania czarnej i szarej wody
Bloki sanitarne: naczynia, prysznice, toalety
Punkty sortowania surowców wtórnych i odpadów ulegających rozkładowi.
Wskazówka: Podczas uzupełniania paliwa należy używać lejka, aby uniknąć rozlania paliwa w porcie.

Europejski certyfikat „Czyste porty”, który spełnia określone i wymagające kryteria, jest przyznawany portom, które podejmują konkretne zobowiązania w celu ochrony środowiska.

Nawigacja za pomocą żagla, a nie silnika

Niezależnie od tego, czy żeglujesz na jednokadłubowcu, czy katamaranie, priorytetem jest podniesienie grota i rozwinięcie żagla przedniego przy najbliższej okazji. Dostosowując trasę do warunków pogodowych, można zmaksymalizować postępy, wykorzystując siłę wiatru. Takie podejście pomaga zminimalizować zużycie paliwa, zaoszczędzić na kosztach paliwa i zmniejszyć ślad węglowy.

Odpowiedzialne wędkowanie

Aby zapewnić ochronę środowiska morskiego i żyjących w nim gatunków, na pokładzie łodzi obowiązują przepisy dotyczące połowów. Przed zarzuceniem żyłki należy pamiętać o zakazanych obszarach połowowych, przestrzegać ograniczeń i korzystać z odpowiedniego sprzętu.

Szanuj życie morskie

GlobeSailor oferuje rejsy do ponad 180 miejsc na całym świecie. Podczas czarteru na Morzu Śródziemnym, Oceanie Indyjskim lub Oceanie Spokojnym będziesz bliżej natury i będziesz mógł cieszyć się otaczającym Cię pięknem przyrody. Aby w pełni z niego korzystać, jednocześnie chroniąc faunę i florę, należy przestrzegać poniższych zasad:

Nie zbieraj muszli, kamieni i koralowców
Zwolnij, jeśli prowadzisz samochód i zbliżasz się do dzikiego zwierzęcia
Trzymać się z dala od naturalnych obszarów, w których dzikie zwierzęta żerują, odpoczywają lub rozmnażają się.
Kotwicz ostrożnie: unikaj kotwicowisk w wesołych miasteczkach i zamiast tego wybieraj zorganizowane kotwicowiska na bojach lub w piasku lub błocie.
Jesteś gotowy, aby wyruszyć w zrównoważoną i odpowiedzialną podróż! Stosując się do naszych rad, staniesz się świadomym ekologicznie żeglarzem, dbającym o otaczające Cię środowisko i przyczyniającym się do ochrony naszych mórz i oceanów. Dziękujemy za zaangażowanie!

Dodaj komentarz