Gadżety dla żeglarzy – które z nich warto mieć?

Żeglarskie życie pełne bywa niespodzianek. A to klucze spadną na pomoście do wody, a to telefon wyskoczy za burtę, a to zabraknie nam otwieracza do konserw. Warto zaopatrzyć się w kilka sprytnych gadżetów dla żeglarzy, które nie tylko ułatwią nam życie na jachcie GlobeSailor.pl, ale może i uratują nam skórę z niejednej opresji. Te gadżety to także wspaniały pomysł na prezent dla wilka morskiego – jeśli zbliża się okazja, a Ty głowisz się nad podarunkiem – wybierz jakiś drobiazg z poniższej listy – na pewno sprawisz mu w ten sposób przyjemność.

Boje do kluczy – małe, niezatapialne boje w formie breloka, które sprawią, że nigdy więcej Twoje klucze nie zatoną. Przyznaj szczerze – przynajmniej raz w życiu utopiłeś jakiś komplet, prawda? Bojka może mieć formę korka z piłki, albo piankowej kotwicy, albo pompowanego przy kontakcie z wodą breloka. Przydatny gadżet, który nie raz uratuje nas z opresji.

Mapa nieba – podobne mapki znamy z rodzimych obserwatoriów astronomicznych. Ten przyrząd działa podobnie, wystarczy na obrotowym pierścieniu ustawić datę i czas, by wyświetlić mapę nieba, które powinniśmy zobaczyć nad nami. Urządzenie przypomina kształtem małą lupę. Po ustawieniu mapy nieba spoglądamy do jego wnętrza i porównujemy wyświetlony obraz z rzeczywistym – w ten sposób możemy zidentyfikować obserwowane konstelacje. Ciekawy przyrząd, uprzyjemni niejedną nocną wachtę.

Ładowarka solarna – to niezwykle przydatny sprzęt, który doskonale sprawdzi się szczególnie w czasie rejsów po ciepłych morzach. Ponieważ na jachcie możliwości ładowania telefonów są ograniczone, a wiadomo – smartfony potrafią nieźle zużyć energię (szczególnie jeśli co krok wrzucamy selfie z rejsów na Facebooka czy Instagram). Dzięki tej ładowarce będziemy zupełnie niezależni i szybko podładujemy swój telefon. Ładowarka jest lekka, cienka i poręczna. Ma postać rozwijanego pokrowca z trzema panelami.

Wiatromierz – to nowoczesne urządzenie podłączane do smartfona, precyzyjnie zmierzy prędkość wiatru, a dane zapisze w naszym telefonie. Urządzenie występuje w wersji elektronicznej i magnetycznej. Wiatromierz wykonuje nawet 44 pomiary na sekundę, co sprawia, że jest niezwykle dokładny. Po zakończeniu pomiaru aplikacja wyświetla datę, miejsce pomiaru, kierunek wiatru, prędkość średnią i maksymalną, ciśnienie atmosferyczne, temperaturę oraz informację o szkwałach. W widoku ‘mapa pomiarów’ możemy śledzić pomiary dokonywane na całym świecie przez innych użytkowników aplikacji i w ten sposób pozyskiwać informacje o pogodzie w rejonie, do którego zmierzamy.

Multitool – czyli narzędzie wielofunkcyjne. Powinno znaleźć się w kieszeni każdego wilka morskiego. Produkuje je wiele firm i cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem. Na rynku istnieje sporo  modeli z różnymi kombinacjami, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Najpopularniejsze posiadają: nóż ze stali, kombinerki, przecinak do drutu, śrubokręt, pilnik, miarkę, otwieracz do puszek i kapsli, karabińczyk, pęsetę, pilnik, szeklownik, nożyczki i inne. Z takim sprzętem z całą pewnością wyjdziemy cało z każdej opresji.

Gadżety maja to do siebie, że w zasadzie nie są nam niezbędne do życia, ale potrafią je bardzo ułatwić. Jeśli mamy okazję – czerpmy z dobrodziejstw techniki. Wybierzmy te narzędzia, których faktycznie będziemy używać. Jeśli jakieś się nie sprawdzi, bez żalu przekażmy je dalej. Szukajmy usprawnień dla jachtowego życia, bo jeśli złapaliśmy żeglarskiego bakcyla, wielce prawdopodobne, że spędzimy na łodzi ładny kawałek swojego życia. A wiadomo, kiedy nam wygodnie, dobrze i miło, to i czas lepiej płynie i chce się wracać na wodę.

Dodaj komentarz