Top 7 mobilnych aplikacji dla żeglarzy.

Nowoczesne żeglarstwo w niczym nie przypomina już dawnych wypraw Kolumba czy Marco Polo. O ile większość z nas nie miałaby trudności z rozpoznaniem busoli, o tyle sekstant brzmi dla nas tajemniczo i egzotycznie. Dziś, nie musimy już spoglądać w gwiazdy, by wyznaczać kierunek, a na kolor zachodzącego słońca patrzymy wyłącznie przez pryzmat udanego selfie. Dzięki niezwykłemu postępowi technologicznemu możemy wspomagać się w czasie rejsu precyzyjnymi aplikacjami, które pomogą nam wyznaczyć kierunek,

Które z aplikacji warto mieć na swoim telefonie? GlobeSailor.pl przygotował zestawienie 7 najciekawszych, które usprawnią naszą codzienność na jachcie.

  1. Dictionary of Marine Terms – czyli słownik terminów żeglarskich. Aplikacja dostępna jest w języku angielskim, dlatego świetnie sprawdzi się w czasie zagranicznych rejsów. Dzięki niej nie będziemy musieli porozumiewać się na migi z innymi załogami np. w czasie manewrów w porcie.
  2. Węzły 3D – jak sama nazwa wskazuje, aplikacja służy do nauki węzłów. Choć zawsze warto poprosić bardziej wprawionego żeglarza o pokazanie nam kilku najpotrzebniejszych wiązań, bo nic nie zastąpi żywego przykładu, to aplikacja pomoże nam przypomnieć sobie lub poćwiczyć węzły w czasie postoju w porcie. Możemy ją także wykorzystać do odświeżenia umiejętności przed kolejnym rejsem.
  3. Światła statków – aplikacja pomoże nam uzupełnić lub odświeżyć wiedzę dotyczącą oświetlenia jachtów. W trybie „Nauka” możemy przeglądać różne statki i zapoznać się z rodzajami oświetlenia. W trybie „Trening” w formie quizu szybko i przyjemnie sprawdzimy swój poziom wiedzy.
  4. Blitzortung Lightning Monitor – bardzo przydatne narzędzie, szczególnie w czasie rejsów morskich. Jeśli widzimy nadciągającą burzę, a nie mamy pewności, czy zmierza w naszym kierunku, ta aplikacja przyjdzie nam z pomocą. Możemy w niej sprawdzić w czasie rzeczywistym lokalizację burz i nadchodzących frontów. Aplikacja wysyła też ostrzeżenia pogodowe dla ustawionych przez nas lokalizacji.
  5. MarineTraffic – w tej aplikacji sprawdzimy położenia innych jednostek pływających. Narzędzie obejmuje większość popularnych portów i dróg morskich. Łączy się z największą siecią odbiorników AIS. Aplikacja dostępna jest w języku angielskim.
  6. Seabook – ta rewelacyjna aplikacja stworzona została z myślą o żółtodziobach. Jeśli chcesz przygotować się do swojego pierwszego rejsu, zainstaluj aplikację w swoim telefonie i ucz się z nią podstaw żeglugi, śledź informacje o morzu. Locja, węzły, sygnały świetlne i wiele innych – ta aplikacja to prawdziwa encyklopedia żeglarstwa w pigułce.
  7. Maritime World Ports – czyli baza portów – w tej aplikacji znajdziemy spis portów morskich z całego świata. Łatwo wyszukamy interesujący nas port, a także podręczne informacje o nim np. wielkość, czy głębokość wody. Narzędzie może być przydatne szczególnie jeśli dopiero po raz pierwszy wyruszymy w jakiś rejon i nie znamy tamtejszych portów.

 

Jak widać na powyższym przykładzie, przydatnych aplikacji dla żeglarzy jest całe mnóstwo. Są wśród nich takie, które zawsze warto mieć pod ręką i takie, które wydadzą nam się zupełnie zbędne. Warto szukać swoich ulubionych tytułów i korzystać z nich, choćby dla odświeżenia sobie wiedzy przed kolejną wyprawą. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dana aplikacja może nam się do czegoś przydać, a szkoda nam czasu na przeglądanie jej zasobów, możemy poszukać informacji w sieci i skorzystać z doświadczenia innych żeglarzy. Warto także śledzić nowinki technologiczne, bo co jakiś czas kolejne firmy wypuszczają na rynek nowe narzędzia i może się okazać, że wśród nich natrafimy na swój Top 1, który stanie się nieodłącznym towarzyszem naszych rejsów.

Dodaj komentarz