W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Wam tendencje, jakie zaobserwowaliśmy na rynku czarteru jachtów w 2024 roku, oraz spróbujemy pokusić się o prognozę na rok 2025.
W 2024 roku największym zaskoczeniem była dla nas wciąż słabnąca pozycja kierunków, które od lat dominowały w wyborach Polaków, tj. Chorwacji i Grecji. Chociaż te dwa kierunki nadal reprezentują ponad połowę wyborów naszych klientów, to, co przykuło naszą uwagę w tym roku, to częściowe odwrócenie się od europejskich destynacji na rzecz bardziej egzotycznych miejsc.
Wśród kierunków pozaeuropejskich, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, znalazły się niezmiennie popularne Seszele i Karaiby, a także Polinezja Francuska i Tajlandia. Zaobserwowaliśmy również wydłużenie średniego czasu czarteru, co wynika z dużego zainteresowania kierunkami egzotycznymi, gdzie minimalny okres czarteru zwykle wynosi 10 dni.
Możemy sobie wyobrazić, że okres COVID-19 i ograniczenia w podróżowaniu nadal dodają skrzydeł niektórym podróżnikom, którzy podróżując wybierają kierunki dalsze.
Ciekawymi kierunkami, które po raz pierwszy zostały zarezerwowane, były Kolumbia i Brazylia. Chociaż rejsy w tych odległych, wyjątkowych miejscach bywają kosztowne, zainteresowanie nimi powinno nadal rosnąć w 2025 roku, zwłaszcza jeśli ceny biletów długodystansowych będą nadal spadać. Takie prognozy wskazuje barometr lotniczy platformy rezerwacji biletów Misterfly.
Na zwiększony popyt na zapytania czarterowe składa się wiele czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia rosnąca zamożność Polaków, którzy poszukują nowych doznań. Dodatkowo ważnym aspektem rozwijającej się branży rejsów jest fakt, że największe firmy czarterowe, takie jak Navigare czy Dream Yacht, a także mniejsze, lokalne przedsiębiorstwa, regularnie wprowadzają do oferty nowe łodzie.
Potwierdza się również trend zwiększonych inwestycji armatorów w łodzie dwukadłubowe. Niekwestionowanym liderem w tej kategorii pozostaje katamaran Lagoon.
Kolejną niespodzianką roku 2024 był zauważalny wzrost liczby czarterów w Turcji. Zaobserwowaliśmy trzykrotnie więcej wynajmów w tym kierunku w porównaniu z rokiem poprzednim! Floty jachtów w Turcji są najnowsze, dobrze utrzymane, tańsze niż w Grecji czy Chorwacji, a obsługa klienta stoi na najwyższym poziomie. Dodatkowo warunki żeglarskie pozostają idealne przez całe lato.
Wartą odnotowania informacją jest także fakt, że bilety lotnicze w ostatnich latach znacznie podrożały. Liczba odbytych lotów wciąż nie wróciła do poziomu sprzed pandemii, co wiąże się ze znacznymi stratami poniesionymi przez linie lotnicze. Aby uniknąć wysokich kosztów biletów, klienci coraz częściej rezerwują swoje wakacje z większym wyprzedzeniem. Podczas gdy przed pandemią okres ten wynosił 4–5 miesięcy przed planowanym rejsem, obecnie wydłużył się do 5–6 miesięcy dla kierunków europejskich oraz 7–8 miesięcy dla destynacji egzotycznych.
Godną uwagi obserwacją w 2024 roku był również fakt, że po raz pierwszy od lat miesiące takie jak maj, czerwiec czy wrzesień cieszyły się równie dużym zainteresowaniem jak lipiec i sierpień. Europejscy armatorzy korzystają z wydłużenia sezonu żeglarskiego i dostosowują ceny, dzięki czemu różnica między wysokim a średnim sezonem nie jest już tak duża jak w poprzednich latach. Dla osób szukających najlepszych ofert wciąż najkorzystniejszym okresem na rezerwację czarteru pozostaje styczeń–luty, kiedy dostępność jednostek jest duża, a rabaty – stosunkowo wysokie.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł przypadł Ci do gustu i dostarczył cennych informacji. Jeśli możemy pomóc w organizacji wakacji pod żaglami na rok 2025, skontaktuj się z nami!
kapitan@globesailor.pl
+48 22 266 20 13