OD IGRZYSK OLIMPIJSKICH PO KARIERĘ REGATOWCA: PRZYJRZYJMY SIĘ NIEZWYKŁYM SPORTOWCOM

Żeglarstwo, jacht morski

Zdobycie medalu olimpijskiego to Święty Graal dla sportowców, niezależnie od dyscypliny. Jednak co później? Jak wykorzystać taką sławę i sukcesy? Na kilka tygodni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich we Francji wybraliśmy kilka inspirujących i wyjątkowych historii medalistów olimpijskich w żeglarstwie.

Niezależnie od tego, czy są Brytyjczykami, Francuzami, Niemcami czy Hiszpanami, sportowcy pokonują wyzwania sportowe, ludzkie i środowiskowe. Przyjrzyjmy się bliżej Hannah Mills, Jeanowi Galfione, Damienowi Seguin, Susann Beucke i Joan Cardona. Jeżeli znacie polskiego sportowca, który także po karierze olimpijskiej pozostał zotać zawodowym żeglarzem- dajcie znać!

Hannah Mills – brytyjska medalistka olimpijska w klasie 470 – Igrzyska w Tokio – 2020 r.

Hannah Mills zdobyła srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku i złoty medal w Rio w 2016 roku. Jednak jej największym wyzwaniem jest podnoszenie świadomości na temat czystszego środowiska i bardziej zrównoważonej płciowo sceny sportowej.

W 2019 roku rozpoczęła kampanię Big Plastic Pledge, której celem jest wyeliminowanie jednorazowych tworzyw sztucznych w sporcie. Strateg na torze Sail GP, jest także ambasadorką Women’s Pathway, która ma na celu przyciągnięcie kobiet żeglarzy na pokład i zachęca do posiadania kobiety kierowcy na torze do 2026 roku. Hannah Mills jest przykładem wytrwałości i optymizmu na rzecz lepszego świata.

Jean Galfione – francuski medalista olimpijski w skoku o tyczce – Igrzyska w Atlancie – 1996 r.

Jean Galfione, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku w skoku o tyczce, obecnie jest znany ze swojej kariery skipperskiej. W 2005 roku poświęcił się swojej drugiej pasji, żeglarstwu, dołączając do francuskiego zespołu przygotowującego się do Pucharu Ameryki. W 2012 roku zajął siódme miejsce w Solidaire du Chocolat, transatlantyckich regatach, w których rywalizował z Tanguy de Lamotte. Zachwycony Class’40, zbudował łódź ze swoim partnerem Serenis Consulting i wyruszył w serię prestiżowych wyścigów: Route du Rhum w 2014, 2018 i 2022 roku, Normandy Channel Race w 2017 roku i Transat Jacques Vabre w 2021 roku. Od tyczkarza olimpijskiego po żeglarza oceanicznego, Jean Galfione udowodnił, że wytrwałość i pokora są kluczem do osiągnięcia celów sportowych.

Mieliśmy szczęście poznać Jeana podczas jego pierwszego czarteru z GlobeSailor w 2014 roku. W 2021 roku, dzięki konkursowi, który wspólnie zorganizowaliśmy, mieliśmy również okazję żeglować na jego Class40.

Damien Seguin – francuski medalista paraolimpijski z 2004 roku – Igrzyska w Atenach – 2004 r.

Dwukrotny złoty medalista paraolimpijski w żeglarstwie w Atenach w 2004 roku i Rio w 2016 roku, zdobył również srebrny medal w Pekinie w 2008 roku. Jako chorąży francuskiej delegacji w Londynie w 2012 roku, Damien Seguin stał się kluczową postacią Igrzysk Olimpijskich.

W tym samym czasie zajął się wyścigami oceanicznymi, dołączając do toru Figaro, a następnie Class’40, biorąc udział w imprezach solowych i dwuosobowych, takich jak Transat Jacques Vabre i Route du Rhum. W 2018 r. kontynuował swoją karierę w regatach oceanicznych w klasie Imoca, której kulminacją był udział w regatach Vendée Globe w latach 2020-2021. Zajął 7. miejsce na pokładzie swojej łodzi Groupe Apicil, stając się pierwszym niepełnosprawnym skipperem, który ukończył samotny wyścig dookoła świata bez pomocy.

W 2024 r. stanie na starcie regat Vendée Globe na pokładzie swojego nowego wodolotu. Dwukrotnie odznaczony Légion d’honneur, Damien Seguin odcisnął swoje piętno w kręgach żeglarskich.

Susann Beucke – niemiecka medalistka olimpijska 49er – Igrzyska w Tokio – 2020 r.

Susann Beucke, srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w klasie 49er, jest kluczową postacią w niemieckim żeglarstwie. W 2022 roku postawiła pierwsze kroki w wyścigach oceanicznych i dołączyła do toru Figaro. Zdeterminowana, wzięła udział w swoim pierwszym samotnym wyścigu Figaro w tym samym roku i ciężko trenowała, aby być pierwszą Niemką, która stanie na starcie Vendée Globe w 2028 roku. W latach 2022-2023 dołączyła do załogi PRB-Holcim, aby wziąć udział w regatach The Ocean Race.

Dla Susann: „Musisz wierzyć w siebie i podążać własną ścieżką. To jedyny sposób, aby dotrzeć do celu”.

Joan Cardona – hiszpański medalista olimpijski w dinghy – Igrzyska w Tokio – 2020 r.

Brązowy medalista igrzysk w Tokio w 2020 roku, Hiszpan Joan Cardona, dołączył następnie do hiszpańskiego zespołu na torze Sail GP. Taktyk i szlifierz w najmłodszej załodze na torze, jest centralną postacią. To właśnie w Los Angeles Hiszpanie odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo w 4. sezonie, dodając do zaszczytów zdobytych przez młodego człowieka, który pochodzi z wyspy Minorka, popularnego miejsca na wakacje na jachcie.

W tym roku, między 28 lipca a 8 sierpnia w Marsylii, w zawodach żeglarskich zostanie przyznanych dziesięć tytułów olimpijskich i trzydzieści medali. W GlobeSailor podzielamy tego olimpijskiego ducha i z pasją śledzimy wiadomości sportowe. Z niecierpliwością czekamy na śledzenie wydarzeń żeglarskich na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku! 💪🏽

Jesteś zainspirowany do wyruszenia w rejs?