Rejs po nieznanej Albanii

Morska droga z Czarnogóry do Albanii – idealne żeglarskie warunki!

 

Żegluga po Adriatyku jest magiczna. W naturalny sposób płyniemy z Czarnogóry, aż do wybrzeży Albanii. Pytanie nasuwa się samo – dlaczego nie przedłużyć rejsu i odwiedzić Albanię? Budva, Sveti Stefan i Bar są czarującymi portami, które pozwalają odkryć zachodniej Europie nieznane wybrzeże Albanii.
Albania, to kraj, który znany jest ze swojego dziedzictwa kulturowego oraz z życzliwości mieszkańców. Jednakże organizacja rejsu w tym regionie, wymaga cierpliwości. Administracja w Albanii jest bardzo powolna.

Aby ułatwić przygotowania do żeglugi w Albanii, mamy dla Was kilka praktycznych wskazówek. Dzięki temu czarter jachtów będzie przyjemniejszy i łatwiejszy!
Aby przekroczyć granicę, należy powiadomić lokalne służby o tym zamiarze, używając radia VHF, na kanale 11. Jachty muszą zapłacić 80€ dodatkowej opłaty. Globe Sailor może pomóc w załatwieniu tych formalności, dzięki współpracy z lokalnymi partnerami. Mimo wszystko, potrzeba średnio 3 miesiące na spełnienie wymaganych warunków.

Port w Durres
Port w Durres jest imponująca mariną, największą w Albanii. Dzięki licznym udogodnieniom, wiele osób woli port w Durres, niż ten w Shengjin, który jest bardziej komercyjny i mnie atrakcyjny.
Marina Orikum
Marinę Orikum dzielą od Durres jedynie 62 mile oraz 18 km od Wlory. Port od początku nastawiony był na rozrywkę. Jest wyposażony we wszelkie udogodnienia, jakie powinny mieć porty wysokiej jakości. Orikum jest bramą wejściową do Parku narodowego Karaburun-Sazan. Jest to park morski, znany ze swojej wyjątkowej fauny wodnej oraz z plaży Nettuno, obleganej przez turystów.
Cena: 68€ za noc.
Port w Saranda
Saranda jest wakacyjnym kierunkiem Albańczyków. Leży 65 mili od mariny Orikum i jest czarującym miastem o żywej atmosferze. Atrakcyjny port oraz imponująca sceneria sprawiają, że zatrzymuje się tutaj wielu turystów. Park Narodowy Butrint został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Cena: ok 40€ dla pośrednika i 13€ opłata za kotwicowisko.

Dodaj komentarz