Żeglarski raj w Zatoce Kotorskiej

Zatoka Kotorska, zanurzona w południowej części Czarnogóry, jest jednym z najpiękniejszych miejsc nad Adriatykiem. Leży na południu zatoki weneckiej i graniczy z chorwackim archipelagiem. W tej zatoce wiatry są bardzo pomyślne, dlatego jest to idealne miejsce na czarter jachtów w Czarnogórze.

Imponująca Zatoka Kotorska położona jest w południowo-zachodnim regionie Czarnogóry oraz w sercu Adriatyku. Ta zanurzona dolina rzeki, składająca się z czterech głębokich zatok, ma doskonałe warunki żeglarskie. Jedne z najlepszych na świecie. Do zatoki prowadzą cztery drogi, od Herceg Novi, Tivat, Perast i Kotor, dzięki czemu można odkryć przyrodnicze i historyczne walory Czarnogóry. Czarnogóra, miejsce wielu parków narodowych, imponującego pasma górskiego i największego w Europie kanionu, jest bez wątpienia niezwykłym krajem do odkrycia. Dzięki lotnisku w Tivat, dotarcie nad Zatokę Kotorską jest łatwe i szybkie. Lotnisko znajduje się tylko 10 minut drogi od głównych marin w Zatoce, od Kotoru i od Porto Montenegro. Zatoka jest dobrze zabezpieczona, morze jest stosunkowo gładkie i spokojne. Mistral, letni wiatr, pozwala żeglarzom na udany rejs po czterech zatokach. Przyjemna bryza pokieruje Cię do najbardziej ukrytych miejsc w Zatoce, łącznie z Kotorem. Miasto Kotor jest idealnym miejscem do zacumowania, gdyż jest tam wiele rzeczy do zrobienia i wiele miejsc do zobaczenia. Większość restauracji i hoteli jest położona na wybrzeżu. Niektóre z nich proponują nawet swoim klientom kotwicowisko. Maxime Dubois, life coach i entuzjasta żeglarstwa, poleca „The Conte”, restaurację specjalizującą się w grillowanych rybach. Maxime zapewnia, że ryby są łowione przez samego właściciela.

Historia regionu
Czarnogóra to skrzyżowanie kultury europejskiej i bałkańskiej, tej dawnej i tej dzisiejszej. W 1979 Zatoka Kotorska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z racji fascynującego nadmorskiego krajobrazu oraz rozbudowanej bazy portowej. Rejs cieśniną Verige umożliwi zobaczenie dwóch niezwykłych stron Zatoki, łącznie z Wyspą Matki Boskiej na Skale. To tutaj narodziła się słynna legenda. Co roku, 22 czerwca, mieszkańcy obchodzą święto zwane Fasinada. Pomimo że historia Czarnogóry miała duży wpływ na dzisiejszą kulturę, to widać w niej modernistyczne wpływy. Można je zauważyć na przykład na okazałej wyspie San Marco oraz w Porto Montenegro. Bogata historia, naturalne piękno i sprzyjające warunki żeglarskie, sprawiają, że Zatoka Kotorska jest idealnym miejscem na wakacje na morzu.

Kilka porad, jak zorganizować rejs po Zatoce Kotorskiej:

Przylot i odlot z lotniska w Tivat, 10 min drogi od marin.

Warto zobaczyć:

Porto Montenegro – Herceg Novi – Forte Rose – Wyspa Matki Boskiej na Skale i Wyspa św. Jerzego – Perast, Kotor.

Żegluga:

Najlepsza pora: od czerwca do lipca (uwaga, w połowie sierpnia możliwe są silne podmuchy wiatru Bora, które często zaskakują żeglarzy). Najlepiej wypływać na morze z samego rana (aby uniknąć temperatur 30 ℃ – 35 ℃ w lecie). Z reguły rejs jest spokojny, ale w kilku miejscach należy być ostrożniejszym. Szczególnie u wybrzeży wyspy San Marco oraz Otok. Głębokość waha się pomiędzy 20 a 40 metrów u wybrzeży. Kotwicowiska znajdują się blisko wybrzeża, zazwyczaj są one na skalistym gruncie.

Żeglarskie wydarzenia:

Porto Montenegro Match race 1-3 czerwca – Porto Montenegro – Regaty Fasinada 21-22 lipca – Perast – Powerboat ralley w połowie sierpnia – European Match Race Tour Grand Final we wrześniu – Porto Montenegro.

Rady praktyczne:

Uwaga, pomimo że walutą jest euro, Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej. Najlepiej wcześniej sprawdzić ceny w roamingu. Można również zakupić lokalną kartę sim. Wszystkie mariny, restauracje i hotele mają połączenie Wi-Fi.

Aplikacja DragQueen

Jest przydatna w ustaleniu pozycji kotwicy.

Zaopatrzenie:

Lokalne targi (np. w Kotorze). Lokalne sklepy proponują degustację wyrobów. Sklepy „Voli” w Kotorze i w Budwie są otwarte od 9.00 do 15.00.

Rada od mieszkanki Jeleny:

Warto skorzystać z usług agencji Montenegro Eco Adventures. Jelena jako przedstawicielka tej agencji, przygotowała listę miejsc wartych zobaczenia.

 • Północ kraju.
  • Gdzie spać? Luksusowy hotel Soa w Zabljak. Jelena poleca również nocleg u mieszkańców. Agencja pomoże wam znaleźć dobrych gospodarzy.
  • Co zobaczyć? Ice Cave, również znane pod nazwą Ledena Pecina, położone na szczycie Durmitoru. To miejsce trzeba koniecznie zobaczyć, jeżeli jesteście w Zabljak. Warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem.
 • Centrum kraju 
  • Gdzie zjeść? Stara Kuca jest idealnym miejscem dla miłośników tradycyjnej kuchni. Zachwyca również architektura miejsca.
  • Co zobaczyć? Godinje ma do zaoferowania niezwykły widok na jezioro Skadar. Wioska została opuszczona w 1979 roku, po trzęsieniu ziemi. Będąc w tym miejscu, ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu.
 • Wybrzeże 
  • Gdzie zjeść? Hotel Conte w Perast jest znany z grillowanych ryb. Jeżeli jesteście blisko Budvy, to Jelena proponuje posiłek w Porto. Dla odwiedzających Kotor, Scala Santa jest dobrym miejscem na kolację. Słynie z dobrej obsługi i smacznego jedzenia.
  • Co zobaczyć? Odpoczynek na plaży Ada Bojana, największej plaży w Czarnogórze.

Dodaj komentarz