Poradnik – czarter jachtu w Chorwacji

Chorwacja – ulubiony, żeglarski kierunek Polaków

Chorwacja cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów. Od wielu lat, wybieramy właśnie ten kraj nad Morzem Adriatyckim, aby spędzić udane wakacje. Skąd u nas takie zamiłowanie do Chorwacji? Jak się okazuje, jest wiele powodów. Sprzyjający klimat, piękne widoki, łatwy dojazd, gościnni mieszkańcy, przepyszna kuchnia i moc atrakcji do zobaczenia. Już samo wybrzeże jest bardzo urozmaicone i wyjątkowe na skalę światową. Równolegle do linii brzegowej, znajduje się wiele podłużnych wysp.
Decydując się na czarter jachtu w Chorwacji, wybieramy najczęściej jedną z marin w Dalmacji bądź w Istrii. Dalmacja jest regionem tak dużym, że dzielimy ją na trzy części: Północną (z miastem Zadar), Środkową (ze Splitem) i Południową (z Dubrownikiem). W tym regionie można poczuć prawdziwą Chorwację: wspaniałe, żwirkowe plaże, zachwycające góry i śródziemnomorski klimat. Natomiast Istria jest często wybierana przez Polaków, bo leży ona najbliżej polskiej granicy. Wiele osób decyduje się na czarter łodzi w tym regionie, właśnie ze względu na komfort dojazdu.

Rab

Jak dojadę/ dolecę do Chorwacji?

Chorwacja, to atrakcyjny kierunek, ponieważ leży stosunkowo blisko polskiej granicy. Często mieszkańcy południowej Polski, decydują się na jazdę samochodem na półwysep Istria. Jeżeli jednak wolimy polecieć samolotem, jest kilka satysfakcjonujących opcji. Loty z Warszawy do Zadaru, Zagrzebia, Splitu czy Dubrownika, zaczynają się od 100-150€ w górę. Takie ceny są dostępne w kwietniu/ maju oraz październiku. W szczycie sezonu, tzn. czerwiec – wrzesień ceny wzrastają do 200€.

Czarter jachtu – najłatwiejszy sposób na zwiedzanie Chorwacji

Czarter łodzi, to najlepszy sposób na zwiedzenie Chorwacji. Tysiące wysp, które leżą u wybrzeży kraju, jak i część kontynentalna są dobrze przystosowane do żeglarskich potrzeb. Liczne porty cieszą się dobrą opinią żeglarzy, a ich mnogość pozwala na spersonalizowany wybór. W zależności od tego, czy szukamy rozrywki i zabawy, czy może jednak spokoju i relaksu, jedna z marin na pewno odpowie na nasze wymagania.

Planując trasę rejsu, warto być elastycznym. Może się zdarzyć, że niekorzystne wiatry zmienią nasze plany. Warto więc przyjrzeć się mapie, aby wiedzieć do jakiej ewentualnie mariny możemy popłynąć. Dobrze jest też dowiedzieć się, gdzie możemy napełnić zbiornik z wodą. Szukając miejsca na noc, mamy kilka opcji do wyboru. Możemy zatrzymać się na kotwicy i będzie to darmowy nocleg „na dziko”. Wtedy za pomocą pontonu dopływamy na ląd. Przy odrobinie szczęścia, możemy znaleźć miejsce przy darmowej kei. Zacumować można również w małym, lokalnym porcie. Będzie tam można uzupełnić zapasy oraz zjeść specjały lokalnej kuchni. Najwygodniejszą opcją, ale też najdroższą, jest zatrzymanie się na noc w dużym, nowoczesnym porcie. Opłata wynosi zazwyczaj ok 50-80 euro, ale w zamian mamy dostęp do pryszniców, do toalet, możemy napełnić zbiorniki z pitną wodą i mamy dostęp do prądu 220V. Takie mariny gwarantują również dostęp do wielu restauracji i supermarketów. Porty w Chorwacji cieszą się dobra opinią i słyną z dobrze rozbudowanej infrastruktury żeglarskiej. Porty są gęsto rozmieszczone, a co najważniejsze, są czyste i zadbane. Najczęściej wybierane mariny znajdują się w Puli, w Rovinij, w Zadarze, w Sukosan, w Sibeniku, w Splicie, w Trogirze, w Kasteli oraz w Dubrownik.

Dubrownik

Koszty czarteru łodzi w Chorwacji oraz najlepszy moment na rejs

Rodzaj łodzi oraz miesiąc, w jakim decydujemy się na rejs, generują koszty czarteru. Jeżeli decydujemy się na rejs łodzią jednokadłubową w okresie kwiecień/ maj, to ceny zaczynają się od 650€*. Wybierając katamaran (w tym samym terminie), cena wzrasta do 1175€*. Ceny w szczycie sezonu, tj. lipiec/ sierpień zaczynają się od 1500€* za łódź jednokadłubową oraz 3600€* za katamaran. W październiku ceny są już niższe. 8 letni katamaran z 4 kabinami możemy wynająć już za 1100€, natomiast łódź jednokadłubową za 650€*.

*Podane ceny dotyczą jednostek 8 -letnich, 4 kadłubowych

A kiedy najlepiej czarterować łódź? Pogoda sprzyja nam przez cały sezon. Warto jednak pamiętać, że w kwietniu i maju, czy w październiku słońce nie jest tak uciążliwe jak w lipcu, czy w sierpniu. Są to też miesiące, kiedy nie ma bardzo dużo turystów, a ceny czarteru (jak można przeczytać wyżej), są dużo niższe. Nasza rada? Gorąco polecamy wynajem łodzi w miesiącach kwiecień – maj, październik – listopad.

Przykładowe trasy żeglarskie

Trasa z Dubrownika
Dubrownik – Lokrum – Cavtat – Herceg Novi (Czarnogóra) – Porto Montenegro (Czarnogóra) – Molunat – Mlini – Dubrownik
Trasa ze Splitu
Split – Trogir – Brač – Hvar – Vis – Šolta – Vinišće – Split
Trasa z Trogiru
Trogir – Šolta – Brač – Omiš – Split – Trogir

Co warto wiedzieć, planując rejs do Czarnogóry?

Aby popłynąć do Czarnogóry, należy dokonać odprawy paszportowej. Do wyboru mamy dwa porty celne, Gruz w Dubrowniku oraz Cavtat (położony dalej na południe). Cavtat jest częściej wybierany, ze względu na mniejszy ruch.

Jakie dokumenty są potrzebne do odprawy?
– paszporty lub dowody osobiste załogantów
– lista załogi
– uprawnienia żeglarskie sternika
-dokumenty rejestracyjne jachtu, ubezpieczenie, zezwolenie armatora na opuszczenie łodzi terytorium Chorwacji
W Czarnogórze kierujemy się do miejscowości Zelenika, w Zatoce Kotorskiej. Tutaj odbywa się taka sama procedura odprawy, jak w Chorwacji. Aby odbyć odprawę bez żadnych problemów zalecamy uprzedzić armatora o chęci popłynięcia do Czarnogóry. Dzięki temu będziemy pewni, że posiadamy odpowiedni ubezpieczenie i zgodę armatora. Przejmując jacht, warto zwrócić uwagę, czy znajduje się tam banderka Czarnogóry.

Koszt winiety na jacht w Czarnogórze to 40€ za tydzień dla jachtu do 12 m. Natomiast koszt winiety dla jachtu od 12 m, to 120€.

Jeżeli czarterujemy jacht w północnej Istrii, możemy odwiedzić Włochy. Wymagane dokumenty są jednakowe, jak te do Czarnogóry. Ważne jest, aby powiadomić armatora o swoich planach. Dzięki temu, przygotuje on niezbędną dokumentację. Procedura jest również taka sama – odprawa na wyjście z Chorwacji i odprawa na wejście we Włoszech. To samo w drodze powrotnej.

Subiektywny wybór najciekawszych miejsc w Chorwacji

Każdy region i każda wyspa, zachwyca czymś innym. Do każdego miejsca można by wracać i odkrywać je na nowo. W tym tkwi urok Chorwacji, że nieustannie nas czymś zaskakuje.

Istria, po dziś dzień, charakteryzuje się włoskim akcentem, zarówno w kuchni, jak i w architekturze. Przykładem miasteczka, w którym widać te wpływy, jest Rovinij i jego stare miasto. Wąskie, klimatyczne uliczki, kolorowe kamienice i klimat, którego nie doznacie nigdzie indziej – taka jest właśnie tutejsza starówka w stylu weneckim. Innym miejscem, w którym warto zatrzymać się chociaż na chwilę, jest Pula. Prawdą jest, że to miasto nie podoba się każdemu, ale nie można zaprzeczyć, że jest wyjątkowe. Najbardziej znanym zabytkiem Puli, jest amfiteatr. Został on wybudowany w I wieku, i na początku służył jako miejsce walk gladiatorów, co wtedy było tłumnie podziwianym spektaklem. Później amfiteatr przejął rolę targu i areny walk rycerskich, natomiast dzisiaj jest to miejsce wydarzeń kulturalnych. Wieczorową porą Pula zmienia się w romantyczne miasto. Sam amfiteatr staje się miejscem bardzo klimatycznym. Będąc w Istrii nie można zapomnieć o Poreču, jednym z głównych ośrodków turystycznych w całej Chorwacji.

Jeżeli naszą morską wyprawę chcemy rozpocząć w Dalmacji Północnej, to zachęcamy do czarteru jachtów w Primošten. Uchodzi ono za jedno z najpiękniejszych miast w całej Chorwacji. Starówka znajduje się na półwyspie i można ją obejść w niecałe 30 min. W pobliżu Primošten, leży Szybenik, jedno z niewielu miast Chorwacji, założone przez Słowian. Jest to najstarsze chorwackie miasto na wschodnim wybrzeżu. Kolejną miejscowością, która potrafi oczarować klimatem i architekturą jest Zadar. Współczesną ikoną miasta są morskie organy. Fale przechodzą przez muzyczne rury pod morzem i w ten sposób wydają niezwykłe, morskie dźwięki. Miejsce, gdzie znajdują się organy, słynie również z najpiękniejszych zachodów słońca. Kolejną atrakcj tego regionu jest Park Narodowy Krka. Jeżeli szukacie zieleni, spokoju i ukojenia, to jest to idealne miejsce. Liczne wodospady, strumyki i jeziora połączone drewnianymi kładkami, to miejsce relaksu i zachwycających widoków. A jeżeli chcielibyśmy nietypowy widok, należy popłynąć na Wyspę Pag. Jest ona uboga w roślinność, dlatego mówi się o niej „księżycowa wyspa”. Ale na wyspie znajdziemy zioła, np. koper włoski, tymianek, rozmaryn, szałwię, którymi żywią się tutejsze owce. Z mleka tych owiec, wytwarza się ser -Paški sir, jeden z najsmaczniejszych serów w Chorwacji. Jest twardy, ostry i pachnie ziołami. A jeżeli chcecie trafić do raju dla żeglarzy i miłośników nurkowania, koniecznie udajcie się do najpiękniejszego archipelagu na Morzu Śródziemnym – Kornati. Krystaliczna woda oraz cisza niezamieszkanych wysp, to wymarzone miejsce na urlop.

Klasztor Visovac na terenie Parku Narodowego Krka

Dalmacja Środkowa, jest najczęściej wybieranym regionem turystycznym w Chorwacji. Największym miastem jest Split, które słynie ze starówki znajdującej się na ruinach pałacu cesarza Dioklecjana. Split jest nie tylko centrum kulturalnym, ale również centrum komunikacyjnym Dalmacji. Najpiękniejszym miasteczkiem u wybrzeży Dalmacji jest zabytkowy Trogir. Wyjątkowa atmosfera przyciąga nie tylko turystów, ale również artystów. Spacerując po uroczych uliczkach Starego Miasta, z pewnością dostrzeżemy liczne galerie sztuki i sklepy z oryginalnymi pamiątkami. Dalmacja Środkowa to również przepiękne wyspy. Wyspa Hvar to słońce, winnice, lawenda i niezwykłe plaże. Wyspa jest górzysta i kryje w sobie wiele zabytkowych miasteczek. Najbardziej oddaloną od lądu wyspą jest Vis. Była to kiedyś strefa wojskowa. Dzisiaj wyspa słynie z letnich festiwali, większość odbywa się w mieście Vis. Vis jest również znany ze „Święta Wina”. Trzecią pod względem wielkości wyspą w Chorwacji jest wyspa Brač. Słynie ona przede wszystkim z najpiękniejszej plaży w kraju – Zlatni rad. To na tej wyspie wydobywa się słynny marmur, który posłużył do budowy pałacu Dioklecjana w Splicie oraz Białego Domu w Waszyngtonie. Dalmacja Środkowa zachowała swój urok, ponieważ wiele nadmorskich miasteczek nie ucierpiało z powodu wojny.

Trogir
Trogir

Dalmacja Południowa, to oczywiście Dubrownik, ale nie tylko. Region może pochwalić się również przeklętą wyspą miłości – Lokrum. Ostatni przeor zakonu Benedyktów, zmuszony przez wojska napoleońskie do opuszczenia wyspy, przeklął ją mówiąc, że każdy, kto zostanie tutaj na noc, stanie się nieszczęśliwy. Będąc w Dalmacji Południowej, warto wybrać się na wyspę Korčula. Jest to górzysta wyspa, która kryje w sobie wiele niezwykłych miejsc. Stare Miasto w mieście Korčula czy szlak lokalnych win, to tylko niektóre z atrakcji czekające na turystów. Wyspa zachwyca również swoim naturalnym pięknem. Dookoła wyspy leży około 20 wysepek, które nie są zamieszkałe. Jest to idealne miejsce na kąpiele morskie i słoneczne. Wróćmy do wspomnianego Dubrownika. Jest to ważny ośrodek turystyczny oraz port handlowy i pasażerski. Stare Miasto Dubrownika położone jest na półwyspie, które otacza fortyfikacja. Starówka została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Niezwykły klimat miasta tkwi w architekturze. Urokliwe uliczki kryją w sobie niezliczoną ilość zabytków i miejsc wartych odwiedzenia.

Pogodowe warunki żeglarskie

W Chorwacji występują dwie strefy klimatyczne: w głębi kontynentu jest to umiarkowany klimat kontynentalny, a nadmorska część Chorwacji, to strefa występowania klimatu śródziemnomorskiego. Latem, średnia temperatura powietrza wynosi 27°C. Temperatura wody to średnio 25°C w okresie wakacyjnym. Najlepszy okres czarteru jachtów w Chorwacji przypada na miesiące maj – październik. Szczyt sezonu, to oczywiście lipiec i sierpień. Wtedy temperatury są najwyższe, często przekraczają 30°C.

Najbardziej charakterystycznymi wiatrami w Chorwacji są bora, jugo i mistral. Bora jest to wiatr wiejący z gór. Pojawia się nagle, nie towarzyszą mu żadne charakterystyczne zmiany pogodowe. Jest to bardzo silny wiatr, który powstaje w skutek dużej różnicy ciśnień pomiędzy górami Dynarskimi, a wybrzeżem Morza Adriatyckiego. Siła tego wiatru może osiągnąć nawet 12B. Latem na szczęście występuje rzadko i trwa od kilku godzin, do 3 dni maksymalnie. Zimą potrafi wiać nawet kilka tygodni.

Mistral jest wiatrem sprzyjającym żeglarzom. Najczęściej pojawia się ok 10.00 rano i wieje aż do zachodu słońca. Jego prędkość nie przekracza 6B. Towarzyszy mu bezchmurne niebo. Występuje w porze letniej. Jeżeli pojawiają się jakieś anomalia, np. wiatr wieje o rożnych porach, albo gwałtownie ustępuje, oznacza to zmianę pogody i najczęściej sygnalizuje nadejście wiatru jugo.

Jugo pojawia się wraz z chmurami kłębiastymi, robi się wtedy parno, spada ciśnienie i często pada deszcz. W okresie letnim pojawia się rzadko, nie przekracza 7B i trwa maksymalnie 3 dni. Wraz z jugo pojawiają się wysokie fale. Jugo jest jednak groźniejszy dla żeglarzy w październiku. Jest wtedy silniejszy (osiąga nawet 9B) i trwa przez kilkanaście dni.

W zależności od rodzaju wiatru, jaki akurat występuje, zmienia się wysokość fali na Adriatyku. Bora powoduje niskie fale, ok 50m. Jugo przynosi zdecydowanie wyższe fale, średnio ok 3-5 m. Z tego względu trzeba uważać, stan morza może być czasami mylny. Nawet łagodny wiatr mistral, potrafi sprowokować duże fale, szczególnie w południowej części wybrzeża. Fale mogą osiągnąć nawet do 4m.

Adriatyk jest bezpiecznym akwenem, jeżeli chodzi o prądy morskie. Nie są one silne i nie powodują zagrożenia dla żeglarzy. Trzeba jedynie być bardziej ostrożnym w wąskich kanałach między wyspami, tam ich prędkość może wzrosnąć.

Lokalna kuchnia , czyli rejs dla smakoszy

Jednym z elementów, które składają się na wyjątkowość Chorwacji, to z pewnością kuchnia tego kraju. Lokalna kuchnia łączy w sobie smaki kuchni włoskiej, tureckiej austriackiej, węgierskiej. Ponadto każdy region ma swoje lokalne przysmaki, z których słynie.

Istria na przykład słynie z cudownych winnic, ukrytych wśród pagórków półwyspu. Dzisiaj wina z tego regionu są jednymi z najlepszych w całym kraju. Produktem regionalnym Istrii są też trufle. Sklepy przeganiają się w propozycjach dla klientów, w jakiej formie podać trufle. Oliwa truflowa, ser truflowy, czekoladowe ciasto truflowe. Lokalna kuchnia serwuje również maneštrę, czyli zupę warzywną. Kolejnym daniem, jakie je się w Istrii, to gulasz z drobiu podawany z lokalnym makaronem fuži. Makaron jest lokalnym specjałem, często podawany albo z gulaszem albo z już wspomnianymi truflami.

Spędzając wakacje w Dalmacji, spotkamy się z kuchnią śródziemnomorską. Tutaj szczególnie upodobano sobie ryby, owoce morza, makarony, risotto i warzywa. Nie można zapomnieć o daniach mięsnych, jak jagnięcina czy pieczeń wołowa z sosem i kopytkami, czyli pašticada. To wszystko przyprawiane jest aromatycznymi ziołami. Ćevapčić to kolejne regionalne danie, przyrządza się je z dwóch różnych rodzajów mięs, wołowiny i jagnięciny. Mięso roluje się w ruloniki i grilluje lub smaży. Danie można podawać z plackami pita, z ajwarem lub z sosem tzatziki, z grillowanymi warzywami i pieczonymi ziemniakami. Tutaj również możemy spróbować słynnego strudla soparnjak. Jest to ciasto faszerowane nadzieniem z oliwek, fig i oliwy z oliwek. Ciasto jest zapiekane. Dalmacja to również region, który słynie z krewetek, z małych smażonych rybek frigani gavuni czy z czarnego risotto z kalmarami. Skąd czarny kolor? Ryż jest zabarwiony czarnidłem z mątwy. Na deser polecamy rafioli, czyli słodkie pierożki z nadzieniem migdałowym.

Chorwacka kuchnia to także burek – wiele warstw ciasta filo, wypełnionego białym serem, mięsem lub szpinakiem. Jest to bardzo popularny przysmak na całych Bałkanach. Będąc w Chorwacji powinniśmy również spróbować gulasz rybny – fiš paprikaš. A do każdego z tych dań, należy napić się lokalnego trunku. Oprócz wina, czy regionalnego piwa, Chorwacja częstuje swoich gości rakiją. Jest to mocny alkohol, o owocowym smaku.

Oliwa z truflami

Rakija

Dodaj komentarz