Nasze rady: Przygotowanie i organizacja czarteru


Doświadczeni żeglarze
to potwierdzą: chwile spędzone na wodzie sprawiają, że żeglarstwo staje się uzależniającą pasją. Nauczysz się także, że aby jak najlepiej wykorzystać ten czas, trzeba być dobrze przygotowanym! Jak każda podróż, wakacje na łodzi wymagają organizacji. W niniejszym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące planowania wynajmu łodzi, począwszy od rezerwacji po przybycie na keję 

Dla tych, którzy zainteresowani są rejsem kabinowym, dostępny jest na ten temat oddzielny artykuł.  

Kwestie, o których warto pamiętać przed rezerwacją jachtu

Załoga

Projekt rejsu najczęściej rodzi się wraz z chęcią spędzenia niezapoznanych rodzinnych wakacji lub przeżycia wyjątkowych wrażeń z przyjaciółmi … Krótko mówiąc, wszystko zaczyna się od zebrania załogi! Istotne jest, aby znać doświadczenia żeglarskie każdej osoby (pierwszy rejs, miłośnik żeglarstwa itp.) oraz jej oczekiwania (regaty, a może raczej relaks lub możliwość odkrycia nowych miejsc). 

Destynacja

Wybór trasy rejsu jest jednym z najtrudniejszych etapów, ponieważ wszystkie opcje wydają się atrakcyjne. GlobeSailor posiada jednostki w ponad 180 miejsc dostępnych na rejsy żeglarskie! Zapewnie, Twoja załoga pomoże Ci zawęzić wybór. 

W zależności od ich preferencji dotyczących dat wyjazdu (lato lub zima), oczekiwań podczas podróży (rejs na Morzu Śródziemnym lub na drugim zakątku świata), żeglarskiego CV lub obecności dzieci na pokładzie, Twój wybór zostanie znacząco doprecyzowany. Zalecamy również zasięgnięcie porady u swojego doradcy GlobeSailor. Niektóre destynacje wydają się idealne, ale warunki żeglarskie mogą nie być odpowiednie dla Twojej załogi (długie podróże, niestabilny wiatr itp.). Na przykład na rejs wycieczkowy z dziećmi archipelagi są idealne, ponieważ oferują krótkie i bezpiecznie podróże. 

Jednostka

Podczas wyboru jednostki, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, takie jak:
→ Typ i model łodzi: czy wolisz żaglówkę, katamaran czy łódź motorową? Jakie masz doświadczenie żeglarskie?
→ Ilość kabin: Podwójna kabina będzie idealna dla pary lub dwójki dzieci. Przed rezerwacją, dokładnie zapoznaj się z danymi technicznymi łodzi, aby poznać liczbę łazienek na pokładzie. Pamiętaj również o tym, że łodzie posiadające większą liczbę kabin będą o wiele droższe.
→ Obecność załogi na pokładzie (skipper i / lub hostessa): gdzie będzie spać załoga? Na dziobie katamaranu, w salonie czy w specjalnej kabinie? Aby zapewnić maksymalny komfort i pozwolić skipperowi odpocząć, lepiej zarezerwować dla niego niezależną kabinę!
→ Cena jednostki: rocznik łodzi, wyposażenie, sezonowość, miejsce docelowe… Na cenę wynajmu wpływa wiele czynników. Zawsze staramy się znaleźć łódź najbardziej odpowiednią dla Twojego budżetu.

Budżet

Oprócz wynajmu łodzi warto wiedzieć, że zazwyczaj pojawią się dodatkowe koszty. 

Najważniejsze z nich to: transport do bazy (loty lub inny rodzaj transportu), wyżywienie, ew. Skipper, koszty cumowania,, paliwo … 

Pamiętaj również, aby zapoznać się z obowiązkowymi dodatkami, które zazwyczaj są automatycznie dodawane do ceny najmu, tj. opłaty administracyjne, sprzątanie łodzi (w wysokości od 100 do 250 € w zależności od wielkości łodzi), silnik zaburtowy, pościel, itp. Wszystkie te „dodatki” są wyszczególnione w ofertach wysłanych przez nas. Nie wahaj się wspomnieć o nich swojemu doradcy. 

Ubezpieczenie

We współpracy z wyspecjalizowanym brokerem francuskim Ouest Assurances oferujemy kilka opcji:
→ Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z powodu pandemii: obejmuje ono rezygnacje z powodów zawodowych lub medycznych (w tym pozytywny wynik testu Covid-19). Otrzymasz wtedy zwrot kosztów o maksymalnej wartości 40 000 euro, obejmujące do 12 osób. Koszt tej ochrony to 3,5% od kwoty wynajmu łącznie z podatkiem.
→ Ubezpieczenie od uszkodzeń: w przypadku wypadku morskiego, nie wywołanego z winy ubezpieczonego, ubezpieczyciel pokryje twoją szkodę. Subskrybując tę polisę ubezpieczeniową, będziesz mógł pływać spokojnie! Wynosi ona od 4 do 5% kwoty czarteru w zależności od obszaru nawigacji.
Co więcej, podczas trwania pandemii wielu naszych armatorów zgodziło się zastosować bardziej elastyczne warunki anulowania oraz zwrotu kosztów! Dotyczy to jednostek oznaczonych zielonym napisem “Elastyczna rezygnacja COVID-19″.

Na co zwrócić uwagę, przed czarterem

Trasa rejsu

W zależności od możliwości załogi, jej życzeń i miejsc, które chcesz odwiedzić podczas postoju, Twój skipper może z wyprzedzeniem zaplanować trasę z alternatywnymi możliwościami postojów dostosowanych do warunków pogodowych. 

Mapy morskie obszaru, w którym realizujesz rejs są obowiązkowe na pokładzie upewnij się o ich dostępności podczas check-in. Jednak w niektórych przypadkach są one dostępne w lokalnym języku lub uszkodzone … Pamiętaj więc o zabraniu własnych map lub pobraniu aplikacji, które dadzą Ci możliwość zapoznania się z mapami elektronicznymi. Jeśli chodzi o prognozy pogody zalecamy pobranie aplikacji Windy. 

W wysokim sezonie, w najbardziej uczęszczanych akwenach zalecamy rezerwację miejsc postojowych z wyprzedzeniem. 

Formalności administracyjne

Pamiętaj o formalnościach i sprawdzeniu czy posiadach niezbędne dokumenty, takich jak paszport, wiza, licencja przybrzeżna, licencja VHF… w zależności od miejsca docelowego. Zalecamy również, abyś uważnie przeczytał umowę najmu i jak najwcześniej potwierdz żądane przez Ciebie opcji i dodatki z kierownikiem bazy (deska wiosłowa, silnik zaburtowy, sternik itp.). Pamiętaj również, aby wydrukować (i zachować na pokładzie), przesłać do bazy pełną listę załogi oraz poinformować ich o czasie przybycia. Będzie ona niezbędna, zwłaszcza jeśli potrzebujesz pomocy przy transferze z dworca lub lotniska do bazy. 

Pieniądze

Skontaktuj się ze swoim bankiem, aby sprawdzić limit płatności swojej karty bankowej. Kaucja za łódź, jeśli jest wysoka, może zablokować twoją kartę. Dowiedz się również o walucie kraju docelowego. Radzimy odłożyć trochę gotówki na wydatki portowe i podstawowe zaopatrzenie. 

Wyżywienie

W przypadku czarteru bez załogi, będziesz odpowiedzialny za posiłki. Najlepiej zaplanować całe menu na czas trwania rejsu i sporządzić listę niezbędnych zakupów. Możesz oczywiście zrobić dodatkowe zakupy podczas postoju (świeże produkty, ryby, mięso …), ale jeśli wybierasz się na odległy archipelag, prawdopodobnie ciężko będzie znaleźć dostępny sklep. Niektóre wypożyczalnie mogą przesłać Ci listę zakupów do uzupełnienia. Nie wahaj się zapytać ich o listę sklepów w pobliżu portu, szczególnie tych, które dają możliwość dostarczenia zakupów na pokład! 

Co zapakować do walizki?

Ostatnia prosta przed podróżą: walizki! 

Każdy się może domyślić, że miejsca na pokładzie są ograniczone. Najlepiej przewidzieć miękkie i łatwo składające się torby podróżnicze, ale również plecaki, które przydadzą się podczas wypraw na lądzie 

Nie zapomnij o paszporcie lub dowodzie osobistym (sprawdzając ich datę ważności) oraz o biletach lotniczych. 

Jeśli chodzi o sam wynajem łodzi, musisz mieć przy sobie umowę najmu, dostosowany do czarteru patent oraz papierowe mapy morskie, przewodniki lub aplikacje nawigacyjne wspomniane powyżej (Navionics, Windy, Navily). 

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą prześcieradła, ręczniki kąpielowe, ścierki kuchenne, jeśli nie są one wliczone w cenę najmu lub skontaktuj się z bazą z wyprzedzeniem, aby o nie poprosić (opcjonalnie). 

Wszyscy kapitanowie i żeglarze muszą zapewnić podstawowy sprzęt przed rejsem: odpowiednią kurtkę, rękawiczki, czapkę, buty, okulary przeciwsłoneczne, latarkę czołową, zapalniczkę sztormową, małą wodoodporną torbę, wodoodporny pokrowiec na telefon itp. 

Jeśli chodzi o odzież, zaplanuj to, co Ci będzie potrzebne w zależności od miejsca docelowego. Na wakacje w ciepłym kraju, będziesz spędzać większość czasu w stroju kąpielowym, sarongu, a wieczorem zapewne przyda Ci się sweter! Nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym, sprayu na komary lub olejku eterycznym, który pomoże Ci złagodzić ukąszenia. W przypadku żeglarstwa poza sezonem będziesz potrzebować nieco więcej ciepłych ubrać: czapka, polar, kombinezon, rajstopy itp... 

Aby uwiecznić swoje wakacje, nie zapomnij o smartfonie, aparacie – najlepiej wodoodpornym, które możesz ładować na pokładzie za pomocą gniazdek elektrycznych i portów USB. Jednak przenośna ładowarka również może być przydatna do ładowania urządzeń oraz oszczędzania energii na pokładzie.  

Na wolne chwile, mogą Ci się również przydać karty do gry, ulubiona książka, planszówki… idealne do spędzenia przyjemnych rodzinnych chwil! 

Pierwszy dzień: dojazd do portu

Po przybyciu do mariny, udaj się do agencji armatora, aby znaleźć kierownika bazy, dokonać inwentaryzacji i przejąć łódź. Radzimy, aby poświęcić trochę czasu na dokonanie pełnej inwentaryzacji łodzi i jej wyposażenia. Sprawdź elementy bezpieczeństwa (kamizelki, róg mgłowy, zestaw narzędzi…), dokumenty wypożyczonej łodzi. Sprawdź również działanie toalety, poziom naładowania akumulatora oraz stan silnika. Na zewnątrz łodzi, nie zapomnij przetestować windy kotwicznej, sprawdzić stan żagli i zapamiętać zanurzenie łodzi! Podpisz i zachowaj kopię inwentarza w dniu wyjazdu co może się okazać bardzo przydatne w przypadku uszkodzenia lub sporu z właścicielem po powrocie. 

Ostatnia wskazówka: pamiętaj, aby przed podniesieniem kotwicy odbyć odprawę dotyczącą bezpieczeństwa ze swoją załogą, a następnie przetestuj łódź, wykonując kilka manewrów przed wyruszeniem w drogę!