Podsumowanie sezonu żeglarskiego lata 2023

Podsumowanie sezonu żeglarskiego lata 2023

Kolejny sezon żeglarski dobiega końca i nadszedł czas na jego podsumowanie. Mamy już pierwsze statystyki za ten rok, więc spieszymy się, aby się nimi z wami podzielić. Październikowy okres okołotargowy to czas kiedy zasiadamy do statystyk GlobeSailor i analizujemy je dla Was. Zapraszamy do lektury!

Pomimo znacznego wzrostu cen, Chorwacja pozostaje liderem

Rok 2023 przejdzie w Chorwacji do historii, ponieważ 1 stycznia kraj ten przystąpił do strefy euro.

Naturalne było zatem, że ceny wzrosną i tak też się stało. Początkowe ceny czarterów wzrosły o ponad 10 procent w porównaniu do 2022 roku, ale czy to zniechęciło przyjeżdżających? Tak, ale nie tak bardzo, jak wszyscy się spodziewali. Przyglądając się bliżej dostępnościom na sezon 2023, Chorwacja po raz pierwszy od wielu lat nie wyprzedała czarterów z wyprzedzeniem. W okresie pocovidowym tj. w roku 2021 i 2022 pod koniec wiosny nie można było znaleźć już dostępnych ofert na wynajem w lipcu i sierpniu. To sprawiło, że sezon się wydłużył i obecnie na porządku dziennym jest wynajęcie jachtu pod koniec października lub nawet w listopadzie. Przed 2020 rokiem wielu armatorów kończyło sezon żeglarski pod koniec września, podczas gdy obecnie zdarza się, że jednostki pływają nawet w grudniu! Podobne obserwacje mogą dotyczyć odpowiednio drugiej i trzeciej najczęściej wybieranej destynacji, czyli Grecji i Włoch, gdzie sezon znacznie się wydłużył.

Czy mimo wzrostu cen Polacy chętniej przenoszą się na inne akweny? Z danych GlobeSailor wynika, że nie. Owszem, zainteresowanie wysokim sezonem spadło, ale z naszych statystyk wynika, że inne destynacje na tym nie skorzystały. Co więcej, w 2023 roku proporcjonalnie więcej z Was popłynęło do Chorwacji niż w 2022 roku.

Jakie są proporcje najpopularniejszych kierunków żeglarskich?

Z powyższego wykresu kołowego widać, że na podium niezmiennie znajdują się trzy kierunki: Chorwacja – 37% rezerwacji, Grecja – 20% i Włochy – 18%. Odsetek ten jest podobny do tych w poprzednich latach, ale zaskakujące jest to, że pomimo przystąpienia Chorwacji do strefy euro, destynacja ta nie ucierpiała, a wręcz umocniła swoją pozycję. Warto również wspomnieć, że pomimo początkowych cenników o +10% wyższych niż w 2022 roku, w miarę zbliżania się sezonu ceny zaczęły gwałtownie spadać, momentami poniżej poziomu z 2022 roku. Chorwacja nie była wyjątkiem i dotyczyło to praktycznie wszystkich europejskich kierunków. Zobacz oferty jachtów w Chorwacji.

Czy Polacy zaczynają stawiać na komfort?

Od lat niezmiennie obserwujemy, że najczęściej wynajmowaną jednostką jest łódź jednokadłubowa. Należy jednak zauważyć, że z roku na rok proporcja jednokadłubowców do katamaranów maleje i o ile w 2022 roku 60% wynajmowanych jednostek stanowiły jednokadłubowce, to w 2023 roku jest to już 57%.

Istnieje wiele powodów tej zmiany. Wydaje się, że największy wpływ na tę zmianę ma fakt, że armatorzy, stawiając na pierwszym miejscu komfort swoich klientów, coraz częściej rezygnują z jednokadłubowców na rzecz katamaranów. Dodatkowo Polacy z roku na rok, w porównaniu do średniej europejskiej, bogacą się, co zauważalnie wpływa na średnią cenę czarteru i chęć spędzenia wakacji bardziej komfortowo niż na jednokadłubowcu. Odkryj naszą ofertę katamaranów i zarezerwuj rejs.

Podsumowanie

Podsumowując, okres jesienny to czas, w którym spora część Polaków zaczyna myśleć o zimowych wakacjach. Od lat w czołówce utrzymują się trzy kierunki, tj. Karaiby, Seszele i Tajlandia. Dzięki coraz lepszym połączeniom lotniczym z Polski, nasi rodacy są często wymieniani wśród innych chętnych podróżników, takich jak Francuzi czy Niemcy. Czy tak będzie również w tym roku? Przekonamy się już niebawem i na pewno nie zapomnimy o tym poinformować w naszym kolejnym rocznym podsumowaniu!