Wyspy Kanaryjskie – hiszpański raj (część 1)

Wyspy Kanaryjskie to hiszpański archipelag pochodzenia wulkanicznego położony w klimacie oceaniczno-subtropikalnym. W jego skład wchodzi 7 wysp z czego najbardziej znanymi z punktu widzenia komunikacyjnego i gospodarczego jest Teneryfa, Gran Canaria, Fuertavertura oraz Lanzarote. Region podzielony jest na dwie prowincje- prowincję Teneryfy ze stolicą w Santa Cruz oraz prowincję Gran Canaria ze stolica w Las Palmas. Region Wysp Kanaryjskich zamieszkały jest przez ponad 2.2 milionów mieszkańców, językiem urzędowym jest język hiszpański, a walutą euro.

Dojazd i komunikacja

Dzięki swojej wypracowanej renomie turystycznej- wyspy posiadają liczne połączenia lotnicze z Europą Kontynentalną. Loty odbywają się co kilka minut, co sprawia, że ciężko jest znaleźć Państwo Europejskie, które nie posiadałoby bezpośrednich lotów na malownicze wyspy hiszpańskie. Warto również wspomnieć o występowaniu połączeń tanich linii lotniczych takich jak Ryanair czy Vueling. Na wyspach funkcjonuje liczny transport miejski, który z wysoką częstotliwością, kursuje wzdłuż głównych arterii wyspy. Koszty komunikacji miejskiej charakteryzują się bardzo dobrymi cenami (często nie przekraczają sumy 5 euro za przejazdy do 30 km). Należy jednak pamiętać, że jest to transport służący mieszkańcom więc, ze względu na liczne przystanki – podróż znacznie się wydłuża.

Warunki pogodowe

Należy pamiętać, że Wyspy Kanaryjskie położone są na środku Oceanu co znacznie łagodzi klimat tropikalny. Średnie temperatury letnie oscylują wokół 27 stopni Celsjusza w porze letniej oraz 22 stopnie w porze zimowej. Temperatura wody utrzymuje się na poziomie 19 stopni w porze zimowej i osiąga maksymalnie 23 stopnie w porze letniej. Ze względu na swoje położenie, wyspy kanaryjskie podatne są na relatywnie silnie podmuchy wiatrów, które to skutecznie studzą tropikalny klimat wyspy, a amatorom żeglarstwa dostarczają świetne warunki całoroczne!

Warunki żeglarskie

Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, gdzie tropikalne powietrze łączy się z gwarancją wiatru dając wypadkową udanego rejsu. Czarter jachtu na Wyspach Kanaryjskich jest znakomitym pomysłem ze względu na nieprzerwane wiatry mające tendencje łatwą do przewidzenia. W zdecydowanej większości wiatry wieją z północy na południe a ich siła oscyluje wokół 15-25 węzłów. Z punktu widzenia infrastruktury żeglarskiej większość portów jest osłonięta co poprawia manewry portowe oraz daje odpocząć od gry na wantach. Jeśli chodzi o Mariny, to należą one do dobrze rozwiniętych. Rezerwacje miejsc przyjmowane są na 48h przed postojem, natomiast średnia cena jednostki jednokadłubowej oscyluje od 35 do 45 euro.

Największe porty Wysp Kanaryjskich

Gran Canaria

Pasito Blanco, Puerto de Mogan, Las Nieves, Puerto Rico

Teneryfa

puerto Deportivo Los Gigantes, San Miguel, Port Colon, Marina Santa Cruz, Marina Tenerife, Las Galletas, Radazul

Lanzarote

Port Playa Blanca, Caleta de Sebo

Fuertavertura

Port Corralejo, El Castillo

La Gomera

Marina La Gomera

El Hierro

Marina Puerto de la Estaca

La Palma

Marina Puerto de Tazacorte

Dodaj komentarz