Wyspy Kanaryjskie – hiszpański raj (część 2)

Specyfika Wysp

Mimo bliskiego położenia i tej samej szerokości geograficznej Wyspy Kanaryjskie mogą pochwalić się różnorodnym ukształtowaniem terenu oraz ciekawą florą. Natomiast do najczęściej wybieranych miejsc rozpoczęcia czarteru jachtu na Wyspach Kanaryjskich należy Teneryfa i Gran Canaria i to właśnie na nich chcielibyśmy się skupić.

Teneryfa

Największa oraz najliczniejszą wyspa archipelagu, charakteryzuje się licznymi wzniesieniami, z których to największym jest słynny wulkan Teide – obowiązkowy przystanek podczas zwiedzania. Podczas wspinaczki samochodowej na szczyt wulkanu, można zaobserwować kilka stref klimatycznych, gdzie w przeciągu zaledwie dwóch godzin można się przenieść z punktu 0 m.n.p.m do 3718 m.n.pm. Z uwagi na duże zainteresowanie, rekomenduje się zarezerwowanie miejsc na wejście na krater na około 30 dni przed zamierzoną datą wycieczki. Bez rezerwacji, możliwy jest wjazd kolejką do podnóża krateru.

Do innych atrakcji Teneryfy z pewnością należą:

-Narodowy Park de las Canadas del Teide,

-Plaże piaszczyste w tym Playa de las Teresita,

-Rezerwat przyrody Barranco del Infierno,

-Aquapark Costa Adeje,

-Miasteczko La Laguna.

Gran Canaria

W porównaniu do pozostałych wysp, Gran Canaria może wydawać się najbardziej pustynną wyspą. Jej brak roślinności z pewnością rekompensuje wszechobecne słońce oraz piękne plaże. Do najbardziej rekomendowanych atrakcji turystycznych zalicza się:

– Wydmy Maspalomas,


-Plażę w Las Centeras,

-Miejscowość i port Mogan,

– Miasteczko Teror,

– Fabrykę rumu w Arucas.

Kuchnia Wysp Kanaryjskich

Kuchnia wysp kanaryjskich wyróżnia się swoją egzotyką. Nic w tym dziwnego bowiem swoim klimatem region ten jest bliższy temu afrykańskiemu niż europejskiemu. Dobrą wiadomością dla miłośników owoców morza wszechobecne restauracje specjalizujące się właśnie w tych potrawach. Do głównych przysmaków wysp należą ośmiornice, krewetki, dorsz czy makrela. Potrawy te podawane są często przy akompaniamencie potatos czyli, gotowanych ziemniaków podawanych z sosami. Kolejną znanym „tapasem”, przekąską jest lokalny ser queso marorego z sera koziego. Nie można zapomnieć o lokalnych trunkach alkoholowych z których najbardziej popularny jest rum miodowy oraz likier bananowy czy kultowa Sangria. Warto również nadmienić, że ceny Wysp Kanaryjskich są nieporównywalnie niższe od kurortów europejskich, co jest kolejnym ogromnym plusem.

Karnawał – Wyspy Kanaryjskie

Z dniem obalenia Generała Franco, swoją moc odzyskała największa feta Hiszpani, czyli Szalony Karnawał na Wyspach Kanaryjskich. Jego miejsce odbywa się rokrocznie na przełomie lutego i marca i trwa około 25 dni. W tym okresie w największych miastach Kanarów można zaobserwować liczne parady organizowane przez miasta, ale także, oddolne inicjatywy mieszkańców mających ogromną wyobraźnię w doborze strojów. Festiwal przyciąga rzesze turystów, jednakże mimo to i tak zdecydowana część miasta w okresie Karnawału stanowią właśnie przebrani lokalni mieszkańcy. Podczas wyboru pobytu na wyspach, warto zastanowić się nad tym okresem, jako że jego doświadczenie zapada w pamięć!
Podsumowując, Wyspy Kanaryjskie to świetne miejsce na spędzenie żeglarskich wakacji. Ich bogactwo kulturowe, rozbudowana infrastruktura portowa, całoroczna słoneczna pogoda oraz niedroga kuchnia stanowią wystarczający argument na przekonanie rodziny, znajomych do żeglugi właśnie w tym regionie!

Dodaj komentarz