Ile kosztuje czarter jachtu w Chorwacij?

Chorwacja jest przepięknym krajem położonym nad morzem Adriatyckim między Europą Środkową a Południowo-Wschodnią. Znajdziemy tutaj wiele jezior, parków narodowych, wysp i zabytkowych miast. Wiele z tych atrakcji jest oficjalnie uznanych za miejsca światowego dziedzictwa UNESCO. W ciągu ostatnich kilku lat Chorwacja stała się jednym z najpopularniejszych miejsc na Morzu Śródziemnym na wakacje pod żaglami. Rezerwaty przyrody Chorwacji obejmują ponad 1200 pięknych wysp, takich jak wyspa Hvar, wyspa Cres i wyspa Krk. Każda z tych wysp jest dobrym miejscem do czarteru katamaranu lub jachtu.

Dlaczego wynajem łodzi żaglowych w Chorwacji jest tak popularny?

W porównaniu do innych śródziemnomorskich destynacji, takich jak Włochy czy Grecja, czarter jachtów w Chorwacji jest tańszy, ponieważ znajduje się tam wiele konkurujących ze sobą portów, marin i firm czarterowych. Największe chorwackie bazy czarterowe znajdują się w Dubrowniku, Splicie i Trogirze. Wszystkie te miasta mają wiele marin i są idealne do rozpoczęcia czarteru na Morzu Adriatyckim. Wysoki poziom konkurencji w Chorwacji odpowiednio obniża ceny.

W tym artykule przedstawimy Ci średnie ceny czarteru jachtu oraz inne koszty związane z Twoimi wakacjami.

Miasto Maslinica, Wyspa Solta. Chorwacja

Ceny jachtów w Chorwacji.

Cena wynajmu jachtu uzależniona jest od wielu czynników, takich jak lokalizacja mariny, pora roku, ilość kabin i uczestników rejsu, rok produkcji oraz wielkość jachtu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest rodzaj jachtu. Łódź jednokadłubowa to zazwyczaj najtańsza opcja, katamaran jest nieco droższy, a najdroższą opcją jest czarter luksusowego jachtu.

Sezon żeglarski na Adriatyku trwa od kwietnia do września, jednak istnieją obszary między Splitem a Dubrownikiem, gdzie sezon trwa do października.

Poza sezonem najtańszy jacht żaglowy z 2 kabinami dla 4 osób kosztuje tylko 600/700 euro tygodniowo. Jachty te są zwykle krótsze niż 14 metrów i są w większości zbudowane przed 2006 rokiem, co oznacza, że ​​mają 15 lub więcej lat. W Globesailor dbamy o to, aby wszystkie firmy czarterowe, z którymi współpracujemy, utrzymywały najwyższe standardy obsługi jachtów. Oznacza to, że nawet 20-letni jacht będzie w dobrym stanie, regularnie serwisowany i wyposażony w nowe żagle. Nowsze i większe jachty będą kosztować więcej. Na przykład 15-metrowa żaglówka z 3 kabinami zbudowana w 2020 roku będzie kosztować około 2500 euro.

W szczycie sezonu wzrasta cena czarteru jachtu. Dwa najbardziej ruchliwe miesiące to lipiec i sierpień. W tych miesiącach cena czarteru waha się od 1000 € do nawet 6000 € tygodniowo.

Aby zobaczyć przybliżony przedział cenowy dla różnych typów jachtów, przewiń do końca tego artykułu.

Chorwacka marina na wyspie Brac.

Załoga oraz jej koszt.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę na wodzie lub chcesz cieszyć się wakacjami i słońcem bez przejmowania się nawigacją i obsługą łodzi, większość firm czarterowych może zorganizować dla Ciebie sternika. Prosimy o poinformowanie swojego konsultanta GlobeSailor przed dokonaniem rezerwacji, możemy sprawdzić dostępność skipera w firmie czarterowej. Szyper w Chorwacji kosztuje około 150 – 180 euro dziennie, w zależności od firmy czarterowej i typu jachtu. Większość kapitanów to lokalsi, którzy znają okolicę, są w stanie poprowadzić Cię po najlepszych trasach i pomóc w odkrywaniu lokalnych zatok, miast i wysp. Należy pamiętać, że kapitan potrzebuje własnej kabiny. Jeśli chcesz wyczarterować jacht bez załogi w Chorwacji, będziesz potrzebować licencji sternika.

Ponadto wiele firm czarterowych ma możliwość wynajęcia hostessy, która odpowiada za sprzątanie części wspólnych jachtu oraz przygotowanie śniadania i lunchu. Hostessa kosztuje około 150 euro dziennie i podobnie jak kapitan potrzebuje własnej kabiny.

Na niektóre jachty można również wynająć kucharza. Kosztują około 170 – 200 euro dziennie i będą również wymagać własnej kabiny.

Niezależnie od tego, czy rezerwujesz jacht ze sternikiem, hostessą lub szefem kuchni, czy po prostu decydujesz się na czarter bez załogi, najlepiej zadbać o zaopatrzenie (woda pitna, jedzenie, napoje itp.) na początku czarteru. Jeśli rozpoczynasz czarter jachtu w dużym mieście, takim jak Dubrownik, Split, Trogir czy Hvar, możesz zamówić artykuły spożywcze bezpośrednio z mariny.

Dodatkowe koszty i opłaty.

Należy pamiętać, że podczas czarteru będą obowiązywały dodatkowe opłaty na miejscu, które należy uiścić bezpośrednio firmie czarterowej w bazie. Istnieją również obowiązkowe opłaty, takie jak chorwacki podatek turystyczny w wysokości 10 HRK za osobę za dzień i opłaty za końcowe sprzątanie. Silnik zaburtowy pontonu często nie jest wliczony w cenę czarteru jachtu i można go zarezerwować tylko jako usługę dodatkową. Istnieje wiele innych dodatkowych opcji, które można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Pierwsza i ostatnia noc w porcie jest zawsze wliczona w cenę czarteru, jednak za pozostałe dni armator pobiera opłatę. Również opłaty portowe mogą się różnić w zależności od mariny, pory roku i wielkości jachtu. Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz wybrać miejsca do kotwiczenia w zatokach lub wcześniej zarezerwować miejsca w marinach.

Na początku czarteru jacht otrzymuje pełny zbiornik paliwa, na końcu należy upewnić się, że zbiornik jest pełny. Koszty paliwa zależą od tego, jak często korzystasz z silnika.

Podsumowanie:

Łódź jednokadłubowa poza sezonem: od 500 do 2500 euro tygodniowo

Katamaran poza sezonem: od 1300 do 5000 euro tygodniowo

Luksusowy jacht poza sezonem: od 18 000 do 35 000 euro tygodniowo

Łódź jednokadłubowa w sezonie: od 1500 do 8000 euro tygodniowo

Katamaran w sezonie: od 4000 do 13000 euro tygodniowo

Luksusowy jacht w sezonie: od 20 000 do 45 000 euro tygodniowo

Superjacht: od 100 000 euro tygodniowo

Załoga w Chorwacji

Skipper: 150 – 180 euro dziennie

Hostessa: 150 euro dziennie

Kucharz: 170 – 200 euro dziennie

Dodatkowe koszty i opłaty portowe w Chorwacji

Chorwacki podatek turystyczny: 10 kun (1,50 euro) za osobę za dzień

Opłata za sprzątanie końcowe: od 200 do 300 euro

Silnik zaburtowy pontonu: od 100 do 150 euro tygodniowo

Podatki portowe: od 50 do 200 euro za noc

Zakup żywności (woda pitna, jedzenie, napoje): 100-500 euro tygodniowo w zależności od miasta i liczby gości

Ubezpieczenie kaucji: od 40 euro/dzień lub około 300/4000 euro tygodniowo.