Jak spakować się na rejs? 5 praktycznych porad

Pakowanie bagażu na rejs to temat, który nurtuje zarówno początkujących, jak i zaawansowanych żeglarzy. Ze względu na dużą ilość zmiennych, takich jak pogoda, akwen, termin wyjazdu czy charakter podróży, zawartość żeglarskiego worka, plecaka czy torby może się znacząco różnić. Załoga GlobeSailor, korzystając ze swojego doświadczenia, przygotowała dla Was uniwersalne porady o tym, jak spakować się na łódkę.

Przedstawiamy listę 5 porad o tym, co zabrać w rejs morski:

1. Torba podróżna i akcesoria na łódkę

Najczęściej spotykanym błędem jest zabieranie twardej walizki. Wyobraź sobie, że na 8-osobowym jachcie każda osoba bierze dużą walizkę samolotową. Obły jacht nie posiada wystarczającej przestrzeni, aby komfortowo przechowywać takie przedmioty. Najwygodniej jest zabrać miękką torbę, plecak turystyczny lub worek żeglarski, ponieważ można je zwinąć, wrzucić do bakisty pod koją i wyjąć dopiero na koniec rejsu. 

💡 Wskazówka: Wiele osób decyduje się na korzystanie z rożnego typu wkładów do bagażu (np. szczelnych worków do mrożenia lub specjalnych wkładów do toreb podróżnych), ponieważ dzięki temu ubrania i elektronika chronione są przed wilgocią. Można również posegregować w ten sposób ubrania na każdy dzień, dzięki czemu unikniemy chaosu w jaskółkach, w których przechowujemy odzież. 

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest korzystanie z kosmetyczek, które można zawiesić na haczyku. Dzięki temu w zmiennych warunkach – łazienkach portowych czy pod prysznicem na łódce – zawsze mamy łatwy dostęp do naszych przyborów. 

Na wycieczki na ląd zawsze warto zabrać mały plecak, nerkę lub wodoodporny worek żeglarski w wersji mini. Ten może się przydać, kiedy zbłąkana fala chluśnie przez burtę pontonu w trakcie płynięcia na ląd z kotwicowiska czy bojki. Przydatne są również kompaktowe torby na zakupy lub zwykłe bawełniane torby, które zajmują mało miejsca i zmniejszają ilość zużytych plastikowych jednorazówek.

Dowiedz się więcej, jak żeglować ekologicznie z naszego artykułu.

Wiesz już, do czego będziesz się pakować na rejs. Dalsza cześć artykułu pomoże Ci stworzyć listę rzeczy na łódkę tak, aby w trakcie rejsu mieć przy sobie cały niezbędny ekwipunek.

2. Ubrania dostosowane do warunków żeglarskich w Twojej destynacji 

Zasadniczo rejs można podzielić na 3 typy warunków: żeglowanie, postoje oraz schodzenie na ląd. Podczas rejsu należy chronić ciało przed żywiołami. Pokład jachtu, żagle, jak i woda odbijają promienie słoneczne, co dodatkowo wzmaga ich wpływ na naszą skórę. Również z powodu wiatru nie zaleca się spędzać całego czasu podczas rejsu np. w kostiumie kąpielowym. Choć odczuwamy ciepło, istnieje ryzyko nabawienia się zapalenia mięśnia od przewiania. Gdy żeglujemy w ciepłych warunkach sprawdzają się przewiewne, jasne ubrania o rożnej długości rękawów i nogawek. Morze to żywioł, a odczuwalna temperatura może być zmienna w zależności od wielu czynników. Trzeba pamiętać o możliwości wystąpienia opadów lub silniejszego wiatru.

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na rejs po Karaibach, Morzu Śródziemnym czy czarterujesz łódkę na Atlantyku, oto lista niezbędników, które warto spakować na wakacje na morzu:

Wygodne i elastyczne spodnie, które pozwalają na nieskrępowane ruchy przy żeglowaniu czy pieszej wędrówce na lądzie

→ Szorty lub bermudy, doskonałe na ciepłe dni lub relaks na pokładzie

→ Lycra oraz koszulki z długim i krótkim rękawem, które będą stanowić ochronę przed słońcem i w razie potrzeby pozwalają ubrać się na cebulkę

→ Wiatrówka, czyli niezbędna ochrona przed wiatrem podczas żeglugi

→ Sweter lub polar, w zależności od rejonu żeglugi, zapewni Ci dodatkowe ciepło w chłodniejsze wieczory

→ Czapka z daszkiem lub chusta oraz zwykła czapka, jako ochrona głowy przed słońcem lub zimnem

→ Strój na wyjścia na ląd, zabierz ubrania, w których będziesz czuć się swobodnie podczas eksplorowania wybrzeża

→ Strój kąpielowy i pareo, czyli niezbędnik każdego plażowicza

→ Ubrania plażowe, warto spakować lekką odzież, która szybko schnie

→ Stabilne buty na jasnej, gumowej podeszwie, przewiewne buty na ląd, klapki pod prysznic

Jeśli planujesz rejs o aktywnym charakterze lub podróżujesz w miejsce o chłodniejszym lub wilgotniejszym klimacie w bagażu powinny się znaleźć:

→ Pełen sztormiak, czyli kurtka i spodnie na szelkach

→ Rękawice do manewrów na jachcie

→ Wodoodporne buty, kalosze

→ Odzież termoaktywna, która zapewni odpowiednią regulację temperatury i komfort w różnych warunkach atmosferycznych

Pamiętaj, że zawsze możesz zapytać swojego doradcę o poradę w kwestii warunków panujących na danym akwenie.

3. Rzeczy osobiste na jacht

→ Dokumenty osobiste: Należy pamiętać o paszporcie lub dowodzie osobistym. Aby zapoznać się z wymogami dla podróżnych w kraju, do którego jedziesz na wakacje, wejdź na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pamiętaj, żeby przed wyjazdem ponownie zweryfikować wymogi, ponieważ mogą się one zmienić.

→ Kosmetyczka: zalecamy spakowanie środka odstraszającego komary, kremu do opalania, sztyftu do ust, plastrów, tabletek lub bransoletek przeciw chorobie morskiej, zatyczek do uszu i przyborów toaletowych w małych pojemnikach. Jeśli możesz, wybierz produkty naturalne i biodegradowalne.

→ Pierwsza pomoc: wszystkie nasze łodzie są wyposażone w kompletną apteczkę pierwszej pomocy. Zabierz ze sobą tylko te leki, które są Ci niezbędne na co dzień. Wskazane jest także posiadanie zdjęcia recepty na wszelki wypadek.

→ Relaks i wypoczynek: zachęcamy do zabrania ze sobą dobrej książki, talii kart, notatnika do zapisywania wspomnień, aparatu fotograficznego (z wodoodpornym pokrowcem), ulubionej muzyki, a dla miłośników łowienia ryb – wędki.

→ Zaopatrzenie: w większości przypadków żywność, środki czystości i inne akcesoria kupowane są na miejscu. Warto jednak sporządzić listę zakupów jeszcze przed wyjazdem. Jeśli wynajmujesz również hostessę lub kucharza, zakupy zostaną zrealizowane za Ciebie zgodnie z ustaleniami przed wyjazdem. Pamiętaj, żeby oprócz preferencji załogi uwzględnić również alergie.

4. Ekwipunek żeglarski

Bez względu na to czy wybrałeś/aś rejs kabinowy, rejs ze skipperem lub sam nim jesteś, na rejs należy się odpowiednio przygotować.

Jeśli zdecydowałeś/aś się na rejs ze skipperem lub załogą, nie musisz martwić się o sprzęt nawigacyjny. Podczas pakowania bagażu na rejs, warto pamiętać o przydatnych gadżetach, takich jak:

→ Wodoodporne etui na telefon

→ Okulary przeciwsłoneczne

→ Wielorazowa butelka na wodę

→ Powerbank (polecamy modele z baterią słoneczną)

→ Moskitiera

W przypadku, gdy planujesz prowadzić rejs samodzielnie należy mieć ze sobą:

→ Czołówkę

→ Zapalniczkę sztormową

→ Scyzoryk lub inne narzędzie wielofunkcyjne

Pamiętaj, aby zawsze zapoznać załogę z zasadami bezpieczeństwa, lokalizacją apteczki, kamizelek ratunkowych, tratwy ratunkowej, radia i gaśnicy. Zbierz dane na temat zdrowia swojej załogi, aby w razie sytuacji awaryjnej móc przekazać informacje medykowi.

Dokumenty i inne niezbędniki do zabrania w rejs:

→ Patent żeglarski, licencja VHF

→ Żeglarskie CV

→ Umowa czarteru

→ Papierowe mapy i przewodniki

→ Aplikacje żeglarskie (np. (Navionics, Windy, Navily)

→ Wydrukowane arkusze do uzupełnienia opinii po rejsie, jeśli planujesz je wystawiać

→ Wodoodporna teczka

💡Wskazówka: Skorzystaj z darmowej subskrypcji premium w aplikacji Navily do każdego czarteru jachtu z GlobeSailor.

Dowiedz się więcej o przygotowaniu do czarteru jachtu w naszym dedykowanym poradniku.

5. Pakowanie się na rejs z dziećmi

Każdy, kto żeglował z dziećmi wie, jak takie doświadczenie zacieśnia węzły, przepraszam, więzy rodzinne. Jeśli planujemy spędzić wakacje na wodzie z naszymi pociechami, lista rzeczy na łódkę powinna uwzględniać ich potrzeby. Odkryj nasze wskazówki, które pomogą Ci w pełni wykorzystać wakacyjny rejs.

Dla dzieci na pokładzie, w zależności od wieku, warto zabrać pomoce, które zapewnią rozrywkę. Dla początkujących poszukiwaczy przygód warto zabrać zestaw outdoorowy: lornetkę, kompas, maskę do nurkowania, płetwy, dmuchane zabawki. A nuż Twój bajtel złapie bakcyla i przekażesz zamiłowanie do żeglarstwa kolejnemu pokoleniu. Na jachcie sprawdzają się wszelkie gry planszowe i zespołowe, więc jeszcze przed wyjazdem warto dobrać gry do wieku. Oczywiście zawsze warto mieć pod ręką flamastry, kredki i kolorowanki. Warto angażować dzieci, tam gdzie to możliwe, w proces planowania rejsu – przed i w trakcie. Zaangażowane w rejs dziecko, które rozumie, dokąd płynie i co zobaczy będzie mniej się nudzić podczas dłuższych przelotów. Warto zapoznać je z podstawami kultury, w której się znalazło i opowiedzieć o najciekawszych faktach historycznych, aby mogło poczuć się jak na prawdziwej przygodzie. Poszukaj lokalnych legend i baśni, aby oczarować je miejscem, w którym żeglujecie. Pozwól mu na eksplorację nowych smaków, zapachów, oglądajcie razem nieznane rośliny i zwierzęta.

Rejs z dzieckiem w praktyce

W kwestii odzieży i akcesoriów, upewnij się, że masz wystarczającą ilość akcesoriów (pieluchy, jedzenie dla najmłodszych) oraz ubrań, które szybko schną. Wieczory bywają chłodne, a w trakcie żeglowania może wiać mocniejszy wiatr. Niezbędna będzie wiatrówka, czapka z daszkiem i zwykła oraz okrycie na szyję. Należy zabrać ze sobą koszulkę z lycry do wody, okulary przeciwsłoneczne oraz parę zamkniętych butów na jasnej podeszwie.

W kwestiach bezpieczeństwa, należy zabrać kamizelkę ratunkową (najwygodniejsze są kamizelki pneumatyczne) oraz uprząż, którą można przypiąć dziecko do stałego elementu jachtu w kokpicie w trakcie żeglowania. Skontaktuj się z doradcą, aby upewnić się, że na jachcie znajduje się sprzęt odpowiedni do wieku i wagi dziecka. Możesz również wyczarterować łódź ze specjalną siatką bezpieczeństwa, która zapewni bezpieczeństwo przy przemieszczaniu się koło relingów. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami przemieszczania się po łodzi (ręka dla jachtu, utrzymywanie środka ciężkości nisko). Dzieci zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej bez wyjątku.

Mamy to! Dzięki temu poradnikowi możesz bez stresu spakować się na rejs na morzu. Udanych wakacji pod żaglami życzy załoga GlobeSailor. Jeśli masz do nas pytania, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.