Ekologiczne żeglowanie, czyli jak dbać o środowisko podczas rejsu

Żeglarstwo to pasja, która jest blisko związana z naturą. To właśnie cudowne okoliczności przyrody przyciągają do siebie pasjonatów morskich podróży. Odpowiedzialne żeglowanie to nasz wspólny obowiązek wobec planety. Odkryj nasz przewodnik po dobrych praktykach w trakcie rejsu, ku ochronie środowiska, zrównoważonego rozwoju turystyki i szacunku wobec lojalnej ludności stworzony przez załogę GlobeSailor z okazji Światowego Dnia Oceanów w dniu 8 czerwca.

1. Redukcja odpadów podczas rejsu

Dobry recycling to taki, którego musimy robić jak najmniej.

Unikaj nadmiernego pakowania produktów podczas zaopatrywania łodzi

Zabierz ze sobą torby wielorazowe na zakupy

Unikaj jednorazowych naczyń i sztućców, a plastikowe butelki zamień na wielorazowe bidony. Lepiej kupić 5l butle z wodą i uzupełniać bidony, niż kupić kilkadziesiąt plastikowych butelek 0,5l.

Pilnuj, aby podczas żeglugi nic nie wylatywało za burtę. Szczególnie narażone są na to plastikowe torby, dmuchane zabawki, spinacze, kostiumy kąpielowe.

Wyrzucaj worki z posegregowanymi odpadami do dedykowanych kontenerów w porcie

2. Segregacja śmieci na jachcie

Jeśli zastosowałeś/aś się do pierwszej wskazówki, ilość śmieci na pokładzie znacząco się zmniejszy. Plastik, papier i metal można zbierać w dużej torbie wielorazowej lub workach na śmieci bio. Odpady organiczne gromadzimy w garnku lub wiaderku, które według konwencji Marpol opracowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych, można wyrzucać w odległości większej niż 12 mil od lądu lub po prostu do odpowiedniego pojemnika w porcie. W przypadku szkła najlepiej sprawdza się kartonowe pudło, które należy zaształować na przykład w bakiście.

Wspomniana wyżej konwencja surowo zakazuje wyrzucania odpadów nieorganicznych do wód morskich. Nie wyrzucaj nigdy petów po papierosach do wody. Organizacja The Cigarette Butt Pollution Project wskazuje, że 1/3 z 500 bilionów petów porzucana jest w środowisku naturalnym. Toksyny z nich zanieczyszczają wodę, zwierzęta, rośliny i ludzi. Jeden niedopałek może zanieczyścić nawet 500 litrów wody.

3. Produkty biodegradowalne przyjazne morzu

Aby chronić wody morskie i oceaniczne, a także jeziora, rzeki, faunę i florę, wybieraj produkty czyszczące i higieniczne, które są biodegradowalne. Pamiętaj o tym przy wyborze płynu do mycia naczyń, żelu pod prysznic, szamponu czy kremu do opalania. Istnieją nawet produkty, które przeznaczone są do kąpieli w wodzie morskiej.

4. Eko pobyt w porcie

Podczas postoju w porcie lub przystani, zorientuj się gdzie znajdują się miejsca do opróżniania czarnej i szarej wody. Jeśli w danym miejscu znajdują się sanitariaty, umywalnie czy prysznice, korzystaj z nich, ponieważ wykorzystana woda zostanie odprowadzona do kanalizacji. Znajdź najbliższy punkt, w którym można wyrzucić posortowane odpady. Możesz również wybierać miejsca, którym przyznano certyfikat European Clean Ports. Przyznawany jest on portom, które spełniają precyzyjne i wymagające kryteria w zakresie ochrony środowiska.

5. Zbieranie śmieci

Jeśli natkniesz się na pływające śmieci i masz taką możliwość, przećwicz z załogą podeście do człowieka. Wyławiając sieci, dmuchany materac czy plastikowe odpady dokładasz swoją cegiełkę do utrzymania środowiska naturalnego w czystości. Dobrą praktyką jest również organizowanie przynajmniej jednej zbiórki śmieci np. na plaży, co daje olbrzymią satysfakcję i daje przykład innym. Pod nadzorem dorosłych można w zabawę zaangażować dzieci, aby przekazywać ekologiczne wartości kolejnym pokoleniom.

6. Wsparcie lokalnej gospodarki

Podczas zakupów wybieraj lokalne targi, gdzie możesz kupić świeże produkty od małych dostawców. Sezonowe owoce i warzywa od rolnika czy ryby i owoce morza prosto od rybaka będą dodatkowym atutem podczas waszego rejsu. Jednocześnie staraj się ograniczać opakowania i unikać sytuacji, kiedy jedna cytryna zapakowana jest w foliową reklamówkę. Możesz zabrać z domu wielorazowe worki na warzywa i owoce, a owoce morza zapakować w składane hermetyczne pudełko. Są to lekkie, niezajmujące wiele miejsca rozwiązania, a potrafią oszczędzić wiele jednorazowego plastiku. Pamiętaj, aby podczas zakupów racjonalnie planować ilość kupowanego jedzenia. Pod koniec rejsu możesz przekazać niewykorzystane jedzenie innej załodze, która dopiero będzie zaczynać swój rejs lub zapytać w bazie czy niektóre produkty można zostawić dla kolejnej załogi przejmującą łódkę, na której pływaliście.

7. Oszczędzanie surowców i energii podczas rejsu

Niezależnie od tego, czy żeglujesz jednokadłubowcem, czy katamaranem, jak najszybciej podnieś grot i rozwiń foka. Zaplanuj swój rejs zgodnie z warunkami pogodowymi tak, aby przez jak największą część trasy używać mocy wiatru. W ten sposób ograniczysz zużycie paliwa, obniżysz koszty na stacji benzynowej i zmniejszysz ślad węglowy swojej podróży. Podobnie sprawa ma się z energią i wodą – korzystamy z nich, gdy to konieczne. Prysznice powinny być krótkie i oszczędne. Naczynia myjemy zaraz po jedzeniu, aby nie trzeba było ich szorować. Jeśli znajdujemy się powyżej 12 mil morskich od brzegu, możemy je umyć w wodzie morskiej i tylko opłukać wodą słodką. Zęby myjemy przy zakręconej wodzie. Wiele regionów, zwłaszcza latem, cierpi z powodu małej ilości wody. W takich miejscach nie myjemy codziennie pokładu słodką wodą. Światło zapalamy wtedy, kiedy jest ono potrzebne. Możemy również wyczarterować jacht z panelami fotowoltaicznymi, aby dodatkowo się uniezależnić od podłączania do prądu.

8. Odpowiedzialne wędkowanie na morzu

Aby zachować równowagę środowiska morskiego i żyjących w nim gatunków, połowy z łodzi są regulowane. Zanim zarzucisz wędkę, należy upewnić się, że jest to miejsce jest przeznaczone do połowu, przestrzegać limitów i używać dopuszczonego sprzętu. Możesz uzyskać więcej informacji na stronie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego.

9. Szacunek dla flory i fauny morskiej

GlobeSailor oferuje rejsy do niemal 180 miejsc na całym świecie. Podczas rejsu po Morzu Śródziemnym, Karaibach, Polinezji lub Bretanii będziesz mógł cieszyć się otaczającym Cię pięknem przyrody. Aby w pełni z niego korzystać, jednocześnie chroniąc florę i faunę, należy przestrzegać kilku zasad:

→ Nie hałasuj

→ Nie zbieraj muszli, kamieni ani koralowców

→ Nie kupuj egzotycznych trofeów, obrót nimi jest również często zabroniony

→ Zwolnij, jeśli zbliżasz się do dzikiego zwierzęcia

→ Trzymaj się z dala od naturalnych obszarów, gdzie dzikie zwierzęta żerują, odpoczywają lub odprawiają gody

→ Selekcjonuj miejsca na postoje na kotwicy, unikaj przypadkowych postojów i wybieraj oznaczone kotwicowiska, miejsca na bojach lub rzucaj kotwicę na piasku ze skałami

→ Uważaj na rafy koralowe, rośliny pod ochroną (np. na Posidonię, trawę morską występująca jedynie na Morzu Śródziemnym) i sieci rybackie, które powinny być oznaczone zgodnie z locją

10. Zrównoważona podróż nad morze

Przeanalizuj wszystkie możliwości i wybierz najbardziej przyjazny sposób dotarcia na rejs. GlobeSailor współpracuje z Option Way, co pozwala wybrać najbardziej odpowiedzialny lot z najniższą emisją CO2. Zastanów się również, gdzie, kiedy i jak podróżujesz. Niektóre kraje opierają się na turystyce jako głównym źródle dochodu i warto wspierać te regiony. Rozważ zmniejszenie liczby podróży odbywanych każdego roku (poprzez ograniczenie liczby lotów/podróży pociągiem) i rozważ dłuższy pobyt, dający czas na odkrycie nowego kraju i kultury.

11. Żeglowanie blisko domu

Zaangażuj się w odkrywanie własnej historii i kultury. Wielu z nas wsiada w samoloty i podróżuje do „nieznanych”, egzotycznych miejsc, nie zdając sobie sprawy z piękna na wyciągnięcie ręki. Poświęć czas na odkrywanie miejsc blisko domu, poza utartymi szlakami lub odkryj swój kraj na pokładzie jachtu. W Polsce, oprócz Bałtyku i Mazur, mamy niedaleko na Bałkany, do Morza Czarnego, Morza Egejskiego czy Morza Północnego. Samą Grecję można zwiedzać latami, wciąż odkrywając nowe miejsca.

Jeśli masz pytania do załogi GlobeSailor, zachęcamy Cię do kontaktu. Prowadzimy profesjonalne doradztwo czarterowe.