Poradnik : nowe zasady higieny podczas czarteru łodzi

Przeanalizowaliśmy wyniki naszej ankiety dotyczącej wpływu COVID-19 na żeglarstwo . 63% osób odpowiedziało twierdząco na pytanie o obawę przed zakażeniem podczas podróży, nie tylko na pokładzie wynajętej jednostki. Dotarcie do portu, cumowanie i postoje podczas rejsu i schodzenie na pokład w celu uzupełnienia zapasów również budzą obawy wśród żeglarzy.

Przedstawiamy poradnik na temat niezbędnych środków ostrożności i zasad higieny, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka zakażenia.


⚓️ Dojazd

Samochód pozostaje najbezpieczniejszym środkiem transportu do portu, z którego wypłyniecie. Oczywiście, należy stosować maksimum środków ostrożności – regularnie myć ręce, kichać i kaszleć w stronę łokcia, używać chusteczek jednorazowych i unikać bezpośrednich kontaktów. Tych zaleceń powinno się być przestrzegać wszędzie, na stacjach benzynowych i innych miejscach publicznych. Warto pamiętać o wietrzeniu pojazdu i zatrzymywaniu się na przerwę co dwie godziny.

Podczas podróży pociągiem należy być wyjątkowo ostrożnym i dbać o zachowanie odpowiedniego dystansu.


⚓️ Zakup prowiantu

Jeszcze przed wyjazdem warto sprawdzić opcje dostawy zakupów spożywczych na pokład łodzi – niektórzy armatorzy proponują takie usługi na życzenie klientów.

Należy zachowywać te same środki ostrożności, jak we wszystkich miejscach publicznych. Maska i rękawiczki pozwolą ochronić siebie i innych podczas zakupów, dobrze jest też ograniczyć do minimum liczbę osób, które udadzą się do sklepu. Trzeba pamiętać o niezbędnych produktach odkażających: chusteczki nawilżane z detergentami i zwykłe jednorazowe, mydło, środki czystości i żel dezynfekujący.


Przed rozpoczęciem czarteru będą Państwo szczegółowo poinformowani o krokach, jakie podejmuje dany armator, dzięki opisowi na stronie jednostki lub bezpośrednio przez doradcę GlobeSailor.

Po przybyciu na miejsce warto dopilnować, aby jedynie skipper udał się do biura armatora, aby dopełnić niezbędnych formalności. Jeśli w biurze będzie inna osoba, poczeka on na zewnątrz. Należy pamiętać o zabraniu własnego długopisu, powinien zostać udostępniony Państwu żel odkażający.

⚓️ Check-in

W celu ograniczenia bezpośrednich kontaktów, większość klientów otrzyma umowę pocztą i odeśle ją podpisaną przed rozpoczęciem czarteru, opłatę najlepiej wpłacić przelewem lub zapłacić kartą w celu ograniczenia czasu poświęconego formalnościom. Trudno będzie o nocleg na pokładzie w noc poprzedzającą wypłynięcie, a godziny check-in i check-out mogą ulec zmianom. Odbiór jednostki zostanie przeprowadzony jedynie przez skippera i pracownika bazy, noszących maski ochronne. Procedura będzie miała miejsce głównie na zewnątrz łodzi, zostaną Państwu zapewnione szczegółowe instruktaże video dotyczące obsługi urządzeń. Check-in przeprowadzą Państwo we własnym zakresie, w razie pytań pracownik bazy będzie obecny w pobliżu na pontonie.

Jeśli chodzi o sprzęt do nurkowania, niestety armatorzy nie będą go udostępniać.


⚓️ Na pokładzie łodzi

Zalecamy Państwu przywiezienie własnej pościeli. W przypadku braku takiej możliwości, armator może ją Państwu wypożyczyć, szczelnie opakowaną w plastik, lecz łóżka trzeba będzie pościelić samemu. Dobrze jest omówić te kwestie z wyprzedzeniem.

Pomiędzy kolejnymi wynajmami jednostka zostanie wyczyszczona i zdezynfekowana środkami bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczymi, a następnie wywietrzona.

Wciągarki, sprzęt elektroniczny i wszystkie uchwyty na łodzi również zostaną starannie zdezynfekowane jednorazowymi ściereczkami.

Naczynia kuchenne będą dostarczane w plastikowych opakowaniach lub podwójnie dezynfekowane przez pracownika bazy.


⚓️Check-out

Będą Państwo proszeni o wyjątkową ostrożność podczas zwrotu jednostki. Brudną pościel trzeba będzie spakować do specjalnych toreb, a naczynia zanurzyć w płynie odkażającym.

Przedstawiciel firmy, odziany w maskę, zajmie się sprawdzeniem wyposażenia jednostki. Zadbajcie o zachowanie dystansu i uprzednie dokładne opróżnienie koszy na śmieci, lodówek i kabin.


Porty

Zasady, których należy przestrzegać w porcie zostaną opublikowane przy kejach, tak abyście mogli Państwo stosować się do nich podczas korzystania z sanitariatów i uiszczania opłat – do tego zadania należy wydelegować jedną osobę.

Należy unikać zgromadzeń i kolejek, wszelkich kontaktów fizycznych i utrzymywać konieczny dystans.

Dodaj komentarz