Żeglarstwo a ekologia – część 2

Poradnik – jak żeglować ekologicznie?

W drugiej części artykułu poświęconego wpływowi żeglarstwa na naturę przedstawimy kilka porad, które przydadzą się zarówno nowicjuszom, jak i wilkom morskim i sprawią, że będziemy mogli uprawiać ten piękny sport w bardziej odpowiedzialny sposób.

Zakup czy wynajem? To podstawowe pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Według eksperta w dziedzinie żeglarstwa przyjaznego środowisku, Paula de Haut, należy zadać sobie pytanie, czy zakup jest konieczny: „Biorąc pod uwagę wszystkie koszty utrzymania łodzi, bardziej opłacalne jest wynajęcie łodzi, jeśli żegluje się mniej niż 15 dni w roku. W przeciwnym razie zakup może okazać się zbyt kosztowny.” Co więcej, mają przeciętny okres użytkowania jachtów to 30 lat. Zakupu używanej łodzi lub wspólnie z innymi osobami pozwala zarówno na wydłużenie żywotności łodzi, jak i na ograniczenie liczby jednostek w portach.

Zmniejszenie zużycia paliwa. Jeśli wiatr nawet nie marszczy powierzchni wody, postaraj się nieco powściągnąć i nie rozpędzać do maksimum możliwości motoru. Zmniejszenie prędkości obrotowej silnika nie tylko pozwala uniknąć nadmiernego zużycia paliwa, ale także zmniejsza zanieczyszczenie hałasem, które zakłóca życie podwodnych stworzeń. Kolejna złota zasada: dobrze utrzymany silnik to taki, który zużywa mniej paliwa. Napełnianie baku wczesnym rankiem i nie czekanie aż zbiornik będzie pusty, to sztuczki, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze i szanować środowisko. Ponadto, Ci żeglarze którzy mają wystarczające fundusze, powinno przyjrzeć się ofercie silników elektrycznych zaburtowych, która poszerza się w ostatnich latach.

Zaprowiantowanie i dobre nawyki

Podobnie jak na lądzie, chodzi o zastosowanie zasady 4R: Reduce, Reuse, Repair, Recycle, czyli ograniczanie, ponowne używanie, naprawianie i przetwarzanie. Stowarzyszenie Echo Mer opracowało broszury informacyjne pełne porad, jak być bardziej przyjaznym dla środowiska na pokładzie i na lądzie, od zakupów spożywczych (produkty sezonowe, ograniczenie plastikowych opakowań na rzecz produktów sprzedawanych na wagę) do praktyk żeglarskich (kotwiczenie na piasku, używanie czarnych pomp wodnych w portach…). Warto również wybierać środki czystości ulegającymi biodegradacji (Europejskie oznakowanie ekologiczne lub Ecocert) lub produktami domowej roboty. Nie używajmy plastikowych słomek ani naczyń – używamy ich zaledwie przez moment, ale czas potrzebny na ich rozłożenie jest znacznie dłuższy, nawet do 1000 lat!

Żegluga na krańcach świata

Jeśli lubisz żeglować z różnych portów w odległych miejscach, najlepiej wybrać bardziej ekologiczne środki transportu, jak pociąg czy współdzielenie samochodu. Wybierając się do miejsc nieosiągalnych drogą lądową, dobrze jest zdecydować się na loty bez przesiadek – samoloty emitują najwięcej gazów cieplarnianych w momencie startu. Dłuższe żeglowanie na miejscu pomaga również “zamortyzować” podróż. Można też skompensować ślad węglowy naszej podróży, wpłacając dowolną kwotę na konto organizacji zajmujących się ochroną środowiska.

Dodaj komentarz