Żeglarstwo a ekologia – część 2

Poradnik – jak żeglować ekologicznie?

W drugiej części artykułu poświęconego wpływowi żeglarstwa na naturę przedstawimy kilka porad, które przydadzą się zarówno nowicjuszom, jak i wilkom morskim i sprawią, że będziemy mogli uprawiać ten piękny sport w bardziej odpowiedzialny sposób.

Zakup czy wynajem? To podstawowe pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Według eksperta w dziedzinie żeglarstwa przyjaznego środowisku, Paula de Haut, należy zadać sobie pytanie, czy zakup jest konieczny: „Biorąc pod uwagę wszystkie koszty utrzymania łodzi, bardziej opłacalne jest wynajęcie łodzi, jeśli żegluje się mniej niż 15 dni w roku. W przeciwnym razie zakup może okazać się zbyt kosztowny.” Co więcej, mają przeciętny okres użytkowania jachtów to 30 lat. Zakupu używanej łodzi lub wspólnie z innymi osobami pozwala zarówno na wydłużenie żywotności łodzi, jak i na ograniczenie liczby jednostek w portach.

Zmniejszenie zużycia paliwa. Jeśli wiatr nawet nie marszczy powierzchni wody, postaraj się nieco powściągnąć i nie rozpędzać do maksimum możliwości motoru. Zmniejszenie prędkości obrotowej silnika nie tylko pozwala uniknąć nadmiernego zużycia paliwa, ale także zmniejsza zanieczyszczenie hałasem, które zakłóca życie podwodnych stworzeń. Kolejna złota zasada: dobrze utrzymany silnik to taki, który zużywa mniej paliwa. Napełnianie baku wczesnym rankiem i nie czekanie aż zbiornik będzie pusty, to sztuczki, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze i szanować środowisko. Ponadto, Ci żeglarze którzy mają wystarczające fundusze, powinno przyjrzeć się ofercie silników elektrycznych zaburtowych, która poszerza się w ostatnich latach.

Zaprowiantowanie i dobre nawyki

Podobnie jak na lądzie, chodzi o zastosowanie zasady 4R: Reduce, Reuse, Repair, Recycle, czyli ograniczanie, ponowne używanie, naprawianie i przetwarzanie. Stowarzyszenie Echo Mer opracowało broszury informacyjne pełne porad, jak być bardziej przyjaznym dla środowiska na pokładzie i na lądzie, od zakupów spożywczych (produkty sezonowe, ograniczenie plastikowych opakowań na rzecz produktów sprzedawanych na wagę) do praktyk żeglarskich (kotwiczenie na piasku, używanie czarnych pomp wodnych w portach…). Warto również wybierać środki czystości ulegającymi biodegradacji (Europejskie oznakowanie ekologiczne lub Ecocert) lub produktami domowej roboty. Nie używajmy plastikowych słomek ani naczyń – używamy ich zaledwie przez moment, ale czas potrzebny na ich rozłożenie jest znacznie dłuższy, nawet do 1000 lat!

Żegluga na krańcach świata

Jeśli lubisz żeglować z różnych portów w odległych miejscach, najlepiej wybrać bardziej ekologiczne środki transportu, jak pociąg czy współdzielenie samochodu. Wybierając się do miejsc nieosiągalnych drogą lądową, dobrze jest zdecydować się na loty bez przesiadek – samoloty emitują najwięcej gazów cieplarnianych w momencie startu. Dłuższe żeglowanie na miejscu pomaga również “zamortyzować” podróż. Można też skompensować ślad węglowy naszej podróży, wpłacając dowolną kwotę na konto organizacji zajmujących się ochroną środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *